Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Niedzielski: to jest właściwy czas, by powrócić do systematycznego dbania o zdrowie

Autor: PAP
Dodano: 01-07-2021 09:31

Jesteśmy w takiej sytuacji epidemicznej, kiedy liczba zakażeń jest stosunkowo niewielka i możemy powrócić do realizacji normalnych priorytetów zdrowotnych; to właściwy czas, by powrócić do systematycznego dbania o swoje zdrowie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier Mateusz Morawiecki razem z szefem resortu zdrowia zainicjowali w czwartek na konferencji prasowej program "Profilaktyka 40 Plus", w ramach którego po wypełnieniu specjalnej ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta osoby po 40. roku życia otrzymają e-skierowanie na pakiet badań.

"Jesteśmy w takiej sytuacji epidemicznej, kiedy ta liczba zakażeń jest stosunkowo niewielka, gdzie rzeczywiście możemy powrócić do realizacji normalnych priorytetów zdrowotnych" - powiedział w późniejszej rozmowie z dziennikarzami minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podkreślił, że program "Profilaktyka 40 Plus" został przygotowany wcześniej, ale "musiał czekać na to, aż ta liczba zakażeń nieco spadnie", gdy lekarze POZ i specjaliści będą mogli w mniejszej części poświęcać swoją uwagę COVID-19, a "powrócić do tego, by na nowo leczyć pacjentów".

Minister zdrowia podkreślił, że program jest zorganizowany "bardzo intuicyjnie". Jak tłumaczył, wystarczy wypełnić ankietę, która określa pewien profil ryzyka zdrowotnego i po wypełnieniu tej ankiety automatycznie pacjent otrzyma skierowanie, które będzie mógł zrealizować w dowolnym wyznaczonym punkcie. "Lista tych punktów będzie dostępna na stronach NFZ i też na stronie oczywiście Profilaktyki" - dodał.

"Pod tym względem to jest właściwy czas, by powrócić do normalnego, systematycznego dbania o swoje zdrowie" - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia pytany był również o zniesienie limitów do specjalistów. Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Wcześniej takie limity zniesiono przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.

Na pytanie, czy nie zabraknie specjalistów, Niedzielski odpowiedział, że "oczywiście od zniesienia limitów w dostępie do specjalistów, specjalistów nie przybędzie".

"Natomiast jest to taka metoda, którą chcemy zachęcić do zwiększonej pracy, wytężonego wysiłku, do tego, by przyjmować jak najwięcej pacjentów. Dlatego znieśliśmy limity, by to nie było takim elementem, powiedziałbym, ograniczającym działalność, szczególnie właśnie w kontekście tego, że chcemy, by tej diagnostyki zostało wykonanej jak najwięcej" - zaznaczył.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021