Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Witczak o Radzie Krajowej PO: od soboty Jarosław Kaczyński musi mieć z kim przegrać

Autor: PAP
Dodano: 01-07-2021 15:45

Poseł PO Mariusz Witczak jest przekonany, że przed sobotnią Radą Krajową Platformy uda się ustalić wszystkie szczegóły dotyczące powrotu Donalda Tuska, który ma być nowym liderem partii. Od soboty Jarosław Kaczyński musi mieć z kim przegrać - podkreśla Witczak.

W czwartek po południu ma dojść do spotkania b. premiera Donalda Tuska, lidera PO Borysa Budki oraz wiceszefa PO, prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego; w sobotę zbierze się Rada Krajowa Platformy, podczas której Budka może złożyć rezygnację z funkcji szefa PO. Niewykluczone są także kolejne zmiany w prezydium partii. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Budka miałby zostać wiceprzewodniczącym Platformy.

Poseł PO Mariusz Witczak nie wykluczył, że do jeszcze jednego spotkania Tuska, Budki i Trzaskowskiego dojdzie w piątek, jeśli politykom nie uda się ustalić wszystkiego w czwartek.

"Jestem przekonany, że po dzisiejszym spotkaniu i ewentualnie jeszcze po jutrzejszym, gdyby była taka potrzeba, wszystko zostanie bardzo dokładnie przygotowane na sobotę. Mamy dużo ważniejsze zadania i cele, niż taka dyskusja wewnętrzna, którą od jakiegoś czasu toczymy. Z tym musimy definitywnie skończyć, a od soboty Jarosław Kaczyński musi mieć z kim przegrać" - powiedział Witczak w czwartek dziennikarzom w Sejmie.

Jak dodał, sobotnia Rada Krajowa ma stanowić "wielkie otwarcie" Platformy. "Wracamy do takiego intensywnego boju z PiS-em o Polskę - tolerancyjną, normalną, europejską, uczciwą, opartą na profesjonalnym zarządzaniu. To jest dla nas najważniejsze" - podkreślił poseł, który w PO blisko współpracuje z Grzegorzem Schetyną.

W jego ocenie powrót Donalda Tuska do polskiej polityki to duże wydarzenie, dostrzegane też przez wyborców Platformy. "Sam rozmawiam z wieloma ludźmi, którzy zwyczajnie się z tego cieszą. Musimy dobrze to wszystko w sobotę przedstawić, pokazać. Jestem przekonany, że właśnie taka będzie ta sobota" - zaznaczył Witczak.

Potwierdził, że Tusk ma przejąć władzę w Platformie, ale - jak dodał - trzeba uniknąć konfliktów wewnętrznych. "Czymś oczywistym jest, że powrót Tuska musi się wiązać bezpośrednio z tym, że będzie liderem Platformy. Mamy dzisiaj bogactwo różnych ważnych postaci, potrzebujemy wspólnego zdjęcia, które zademonstruje jedność wewnętrzną" - stwierdził Witczak. "Jesteśmy skazani na to, żeby budować jedność i żeby przedstawić prawdziwą, twardą alternatywę wobec PiS" - zaznaczył.

Szykowany powrót Tuska cieszy też marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. "Uważam, że obecna ekipa rządząca robi tyle złego, prowadzi Polskę w tak złym kierunku, że każdy polityk - od najwybitniejszych do tych bardziej szeregowych, którzy chcą się przeciwstawić rosnącej tendencji autorytarnej, która pleni się w naszym kraju - jest Polsce potrzebny" - powiedział w czwartek Grodzki dziennikarzom.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021