Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Paszyk (KP-PSL): kandydatura prof. Wiącka na RPO została zgłoszona w Sejmie

Autor: PAP
Dodano: 02-07-2021 13:27

Wniosek z kandydaturą prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich został złożony w Sejmie; podpisali się pod nim posłowie PiS oraz innych ugrupowań - przekazał w piątek PAP poseł Krzysztof Paszyk (KP-PSL).

Paszyk podkreślił w rozmowie z PAP, że został zgłoszony jeden wniosek z kandydaturą prof. Wiącka, pod którym podpisali się posłowie PiS oraz innych ugrupowań.

Wcześniej w piątek w sprawie kandydatury prof. Wiącka wypowiedział się szef klubu PiS Ryszard Terlecki. "Złożyliśmy właśnie podpisy pod kandydaturą naszego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich i to jest ten sam kandydat, którego zgłasza PSL" - powiedział Terlecki dziennikarzom.

W piątek o godz. 16 mija termin zgłaszania kandydatów na nowego RPO. To już szósta próba wyboru następcy Adama Bodnara, którego kadencja skończyła się we wrześniu ub.r. RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu.

Prawnik, dr hab. i prof. UW Marcin Wiącek był już kandydatem na RPO podczas poprzedniej, piątej próby powołania Rzecznika. Był wówczas zgłoszony jako wspólny kandydat przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych, pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia. Przegrał jednak głosowanie w Sejmie z kandydatką PiS, senator niezależną Lidią Staroń, na powołanie której nie zgodził się jednak później Senat.

Tym razem Wiącek ma poparcie wszystkich klubów, więc zapewne zostanie wybrany przez Sejm i zaakceptowany przez Senat, i będzie mógł objąć urząd RPO.

15 lipca stanowisko RPO ma opuścić Adam Bodnar. To konsekwencja wyroku TK, który w kwietniu orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala na pełnienie przez rzecznika obowiązków po upływie 5-letniej kadencji, do czasu powołania następcy, jest niekonstytucyjny. Przepis straci moc obowiązującą 15 lipca. Jak wskazał TK, do tego czasu parlament powinien uchwalić zmianę przepisów, która dostosuje ustawę o RPO do wyroku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021