Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Mazowieccy strażacy pomyślnie przetestowali nowy system podawania wody na dach budynku

Autor: PAP
Dodano: 04-07-2021 17:39

Testy nowatorskiego systemu podawania wody na dach budynku na wysokość 140 metrów przebiegły pomyślnie. Wszystko działa - poinformował w niedzielę PAP rzecznik prasowy mazowieckiego komendanta PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że sprzęt będzie wykorzystywany przy pożarach wysokich budynków.

Ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej odbyły się w niedzielę rano, na terenie budowy wieżowca SKYSAWA przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Strażacy podczas testów sprawdzili działanie nowatorskiego - jak podkreślają - systemu do podawania wody na dach budynku na wysokość 140 metrów.

"Test się udał i wszystko działa" - przekazał w niedzielę PAP rzecznik prasowy mazowieckiego komendanta PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że jest to jedyne w Polsce oraz jedne z najnowocześniejszych w Europie urządzeń do prowadzenia działań gaśniczych na budynkach wysokościowych - nawet powyżej 200 metrów.

"Będzie to dobry sprzęt do wykorzystania w aglomeracji warszawskiej oraz na terenie kraju. Od dzisiaj sprzęt został włączony do działań i będzie do wykorzystania na ćwiczeniach i w pożarach wysokich budynków" - podkreślił rzecznik mazowieckich strażaków.

Kierzkowski zaznaczył, że nowy sprzęt umożliwi strażakom dotarcie do ognia w czasie poniżej 25 minut od rozpoczęcia akcji gaśniczej. Dodał, że do tej pory budowanie stanowisk gaśniczych na wysokości "było niezwykle trudne technicznie i zajmowało w warunkach pożaru około trzy godziny".

Poinformował również, że pompa której działanie zostało w niedzielę sprawdzone na budowie SKYSAWA ma ciśnienie robocze 40-60 bar i umożliwia podawanie wody na wysokość ponad 200 metrów, a maksymalnie nawet 400 metrów. Urządzenie jest w stanie podawać do 220 litrów wody na minutę. Na miejsce pożaru jest przewożone na przyczepie transportowej.

Prace nad założeniami systemu - z uwzględnieniem odpowiednich parametrów technicznych pomp do wody, wytrzymałych węży pożarniczych oraz niezbędnego do prowadzenia działań na wysokości sprzętu alpinistycznego - podjęto w wyniku doświadczeń warszawskich strażaków z pożarami na budowie m.in. budynku Q22 w 2016 roku oraz The Warsaw Hub w 2019 roku.

Jak informują strażacy, na terenie Warszawy znajduje się około 220 budynków wysokich do 55 metrów oraz około 60 budynków wysokościowych powyżej 55 metrów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021