Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Tusk: werdykty sądów potwierdziły, że nie było powodu, by dalej trzymać w areszcie Nowaka

Autor: PAP
Dodano: 05-07-2021 16:59

Werdykty sądów potwierdziły, że nie było powodu, by dalej trzymać w areszcie Sławomira Nowaka; z politycznych pobudek, z powodu partyjnych gier wewnątrz PiS-u inscenizuje się proces i skazanie, i robi to prokurator generalny - powiedział w poniedziałek w Szczecinie b. premier Donald Tusk.

W poniedziałek w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Prokuratora Okręgowego w Warszawie Mariusza Dubowskiego. Przypomniał, że prokuratura zarzuca Nowakowi m.in. "pranie brudnych pieniędzy w łącznej kwocie 5 mln zł, jak również płatną protekcję w czasach, gdy pełnił funkcję Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów i funkcję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Dubowski mówił, też że akt oskarżenia wobec Nowaka niebawem zostanie skierowany do sądu.

Tusk był na konferencji prasowej proszony o komentarz do sprawy Sławomira Nowaka i poniedziałkowej konferencji prokuratury. W pytaniu przypomniano p.o. przewodniczącego PO, że jeszcze niedawno stawał w obronie swojego byłego ministra.

Tusk odpowiedział, że jego niedawne słowa i złe przeczucia znalazły potwierdzenie w kolejnych decyzjach sądów i "próbach prokuratury" w odniesieniu do Sławomira Nowaka. Dodał, że wcześniej mówił o tym, że sprawa Nowaka wygląda "na taką represję polityczną, ponieważ bardzo długo trzymano go w areszcie bez wyroku i bez perspektywy, żeby w ogóle zacząć sprawę".

"I werdykty sądów (...) potwierdziły to, że nie było powodu, żeby dalej go trzymać w areszcie, jak tego chciał prokurator. Więc nie sądzę, żeby to co się zdarzyło kilka dni temu i dzisiaj podważało moje słowa czy moją intuicję, wręcz przeciwnie" - mówił Tusk w kontekście ostatnich wydarzeń związanych ze sprawą Nowaka.

Stwierdził też, że obecnie "prokuratura jest polityczna", a zgodnie z normalnymi procedurami to sąd po rozprawie decyzje czy ktoś jest winny czy nie.

Mówił, że wszyscy powinniśmy starać się w odniesieniu do ludzi czekających na proces sądowy wykazywać elementarną wiedzą i odpowiedzialnością.

Tusk stwierdził też, że jest często pytany jak ocenia wypowiedzi Zbigniewa Ziobry w sprawie Nowaka. "Każdy kto jest dziennikarzem, kto ma elementarną wiedze nie powinien mnie pytać, tylko wygłosić swój komentarz, że dzieje się jawny skandal, z ewidentnych politycznych pobudek, z jakiś partyjnych gier wewnątrz PiS-u de facto inscenizuje się proces i skazanie i robi to prokurator generalny, a nie sąd" - powiedział Tusk.

Podkreślał, że prawda nie jest kompromisem między faktem a kłamstwem. "I także w tej sprawie wydaje mi się, że to wszystko jest dość oczywiste, jeśli chodzi o nadspodziewaną aktywność ministra Ziobro w tej kwestii" - dodał Tusk.

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021