Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Tusk: mamy pieniądze z Europy mimo PiS-u, a nie dzięki PiS-owi

Autor: PAP
Dodano: 05-07-2021 18:04

Jeśli mamy Fundusz Odbudowy, o którym premier Morawiecki myśli, że to jest pomysł na kolejne wygrane wybory, to mamy te pieniądze z Europy mimo PiS-u, a nie dzięki PiS-owi – mówił podczas poniedziałkowej wizyty w Szczecinie b. premier Donald Tusk.

Wybrany w sobotę na p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk odwiedził w poniedziałek Pomorze Zachodnie. W Szczecinie wraz z wiceprzewodniczącym PO Borysem Budką, parlamentarzystami i politykami Platformy złożył kwiaty przed Pomnikiem Czynu Polaków na Jasnych Błoniach z okazji 76. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie, odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej i spotkał się z mieszkańcami regionu na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

"Byłbym ostatnim, który by powiedział, że tu się dzieje samo zło. (…) Uważam, że dzieje się bardzo dużo zła, ale oczywiście dzięki ludziom - bo byłbym hipokrytą, gdybym powiedział, że dzięki tej władzy - uważam, że mimo tej władzy, a dzięki ludziom, dzięki Polakom, trochę dzięki Unii Europejskiej nie wszystko zostało zmarnowane" - powiedział Tusk.

Nawiązał też do Funduszu Odbudowy i budżetu europejskiego, podkreślając, że "gigantyczny projekt finansowy" to "wielka szansa, która stoi przed Europą".

"Jeśli dzisiaj mamy ten Fundusz Odbudowy, o którym premier Morawiecki myśli, że to jest pomysł na kolejne wygrane wybory, to chcę, żebyście wiedzieli, że mamy te pieniądze z Europy mimo PiS-u, a nie dzięki PiS-owi i to jest do udowodnienia w bardzo prosty sposób" - powiedział Tusk, na co zebrani na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich zareagowali brawami.

Jak stwierdził, pandemia pokazała, że "nie tylko jako Europa, ale jako ludzkość" jesteśmy w krytycznym momencie i musimy "wytężyć nasze siły i możliwości intelektualne, organizacyjne, logistyczne, polityczne, ale też w jakimś sensie moralne", aby potraktować to jako szansę i obowiązek narodu jako całości "i zgodzić się, że te wielkie europejskie pieniądze mają zbudować nowoczesną i odporną na kryzysy i katastrofy Polskę, a nie utwierdzić PiS u władzy".

"Rząd PiS-u, rząd Morawieckiego oblał pierwszy egzamin. Ja nie wyobrażałem sobie, nie domagałem się, nawet by mi do głowy nie przyszło, żeby oni chcieli to konsultować z takimi ludźmi, jak ja. Nie przepadają za mną. Ale żeby nie chcieć porozmawiać z samorządami, żeby nie chcieć porozmawiać z przedsiębiorcami?" - pytał b. premier.

Stwierdził, że będzie to "zmarnowanie szansy" nie tylko na lepszą przyszłość, ale też na uniknięcie "wielu katastrof, które czyhają w dzisiejszym czasie i w Europie, i na świecie".

"Ta nasza praca czy ta nasza walka pozytywna musi być walką o przywrócenie wspólnotowego traktowania, także Europy, także pieniędzy europejskich, naszych poświęceń i wysiłków wszystkich Polaków na rzecz uchronienia Polski przed kryzysem. To nie jest partyjna zabawa. To musi być ogólnopolski program unowocześnienia naszej ojczyzny, a nie finansowe machinacje i egoistyczna partyjna gra" - powiedział Tusk.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021