Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Karczewski: obecny kształt Grobu Nieznanego Żołnierza – nienaruszalny

Autor: PAP
Dodano: 07-07-2021 14:02

Nadzieję na to, że inicjatywa odbudowy Pałacu Saskiego zyska jednomyślne i szybkie poparcie i w Sejmie, i w Senacie - wyraził w środę były marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Stwierdził też, że obecny kształt Grobu Nieznanego Żołnierza jest nienaruszalny.

Karczewski wziął w środę udział w przekazaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę marszałek Sejmu Elżbiecie Witek projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

Przemawiając podczas uroczystości Karczewski za możliwe uznał odbudowanie całej zachodniej pierzei do roku 2028 - 110. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomniał, że w 2025 r. przypada setna rocznica umieszczenia w kolumnadzie Pałacu Saskiego Grobu Nieznanego Żołnierza. "Obecny kształt Grobu, naszego narodowego sacrum, stworzony w 1946 roku w formie symbolu ruiny, jest nienaruszalny" - podkreślił.

Karczewski, który zadeklarował, że jest "orędownikiem idei odbudowy" Pałacu, przypomniał pomysł uczynienia z odbudowanego gmachu siedziby Senatu. "Ulokowanie Senatu w odbudowanym kompleksie okazało się doskonałą propozycją, wokół tej idei zbudowaliśmy senackie porozumienie ponad codziennymi podziałami politycznymi" - mówił o inicjatywie zgłoszonej w poprzedniej kadencji parlamentu. Dodał, że rozmowy z władzami miasta "przebiegały w dobrej atmosferze wzajemnego zrozumienia".

"Mam nadzieję, że tak bardzo nam potrzebny konsensus i ponadpolityczna zgoda będą przyświecać tej narodowej inwestycji, a inicjatywa ustawodawcza pana prezydenta zyska jednomyślne i szybkie poparcie i w Sejmie, i w Senacie" - powiedział Karczewski.

Podkreślił, że "odbudowa to przedsięwzięcie inwestycyjne o olbrzymim wyzwaniu architektoniczno-budowlanym" i wskazał na potrzebę dbałości o detale. Karczewski dodał, że w budynku, który ma zewnętrznie odtwarzać stan z 31 sierpnia 1939, mają się znaleźć nowoczesne wnętrza, a gmach ma zostać wzniesiony przy zastosowaniu nowych, przyjaznych środowisku technologii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021