Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Minister zdrowia podziękował abp. Gądeckiemu za wsparcie szczepień przeciw COVID-19

Autor: PAP
Dodano: 08-07-2021 12:57

Minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował przewodniczącemu episkopatu abp. Stanisławowi Gądeckiemu za stanowisko w sprawie szczepień przeciw COVID-19. Abp Gądecki zapewnił w czwartek, że Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się.

"Serdecznie dziękuję abp. Stanisławowi Gądeckiemu, przewodniczącemu KEP, za bardzo ważny głos Kościoła w sprawie szczepień - głos, który dziś jest nam tak bardzo potrzebny. Dziękuję również bp Arturowi Mizińskiemu za spotkanie i owocny dialog" - napisał na Twitterze Niedzielski.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w opublikowanym oświadczeniu podkreślił, że szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń.

"Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane z perspektywy medycyny prewencyjnej za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi" - napisał abp Gądecki

Zaznaczył, że "decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne".

Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 roku, abp Gądecki napisał, że "szczepienie nie jest, co do zasady, obowiązkiem moralnym".

Zapewnił jednocześnie, że "Kościół będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień".

Przewodniczący KEP podkreślił również, że "Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się".

"Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne" - napisał abp Gądecki.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021