Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Sejm: Wszystkie kluby za powołaniem prof. Wiącka na RPO

Autor: PAP
Dodano: 08-07-2021 18:15

Posłowie wszystkich klubów parlamentarnych opowiedzieli się w czwartkowym głosowaniu w Sejmie za powołaniem prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jednak w klubie PiS od głosu wstrzymało się 40 posłów, w tym grupa polityków Solidarnej Polski; 20 posłów klubu PiS nie głosowało.

Sejm powołał w czwartek prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. W głosowaniu za kandydaturą Wiącka opowiedziało się 380 posłów, przeciw było 3, a 43 wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Wiącka głosowało 170 posłów klubu PiS, przeciw była poseł Teresa Glenc. 40 posłów PiS wstrzymało się od głosu (w tym grupa posłów Solidarnej Polski), a 20 posłów nie głosowało. Od głosu wstrzymali się m.in. Kamil Bortniczuk, Tadeusz Cymański, Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Jacek Ozdoba, Michał Woś, Michał Wójcik, Bartłomiej Wróblewski. Nie głosowali m.in. Michał Dworczyk, Marcin Warchoł, Kacper Płażyński oraz Zbigniew Ziobro.

Wiącka poparło 123 posłów Koalicji Obywatelskiej (3 osoby nie głosowały: Jerzy Borowczak, Sławomir Piechota oraz Tomasz Lenz); "za" głosowało też 43 posłów Lewicy (4 osoby nie głosowały, m.in. Joanna Scheuring-Wielgus), a także 23 posłów Koalicji Polskiej-PSL (1 osoba nie głosowała).

Za kandydaturą Wiącka głosował 1 poseł koła Konfederacji (Artur Dziambor), 2 osoby były przeciw (m.in. Dobromir Sośnierz), 3 wstrzymały się od głosu (w tym Krzysztof Bosak i Jakub Kulesza), a 5 nie głosowało.

Wiącka poparło także 7 posłów koła Polski2050, a także 4 posłów Kukiz15 oraz 3 posłów z koła Polskie Sprawy.

"Za" było też 6 posłów niezrzeszonych; jeden poseł niezrzeszony Zbigniew Ajchler nie głosował.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021