Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Gawkowski o wyborze prof. Wiącka na RPO: Sejm wykazał się dzisiaj odpowiedzialnością

Autor: PAP
Dodano: 08-07-2021 18:45

Profesor Marcin Wiącek to postać, która będzie łączyła, a nie dzieliła, to osoba, która chce pracować społecznie i jasno mówi, że nie będzie mieszała się w spory polityczne. Sejm wykazał się dzisiaj odpowiedzialnością - mówił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Sejm powołał w czwartek prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mógł on objąć tę funkcję, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat. Do tej pory parlament pięciokrotnie bezskutecznie próbował wybrać następcę Adama Bodnara.

Szef klubu Lewicy po wyborze RPO przez Sejm powiedział dziennikarzom, że to ważny dzień dla polskiej demokracji i dla polskiego Sejmu. "Po wielu, wielu próbach i dziewięciu miesiącach udało się wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich" - dodał.

"Profesor Wiącek to postać, która będzie łączyła, a nie dzieliła, to osoba, która chce pracować społecznie i jasno mówi, że nie będzie mieszała się w spory polityczne" - podkreślł. "Dobrze, że wybraliśmy Rzecznika. Dobrze, że Sejm dzisiaj wykazał się odpowiedzialnością, i że opozycja, i koalicja rządząca potrafiły powiedzieć +tak+ dla profesor Wiącka" - mówił.

W czwartkowym głosowaniu za kandydaturą Wiącka opowiedziało się 380 posłów, przeciw było 3, a 43 wstrzymało się od głosu.

Wiącek był jedynym kandydatem na nowego RPO, został zgłoszony przez klub Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści, klub Lewicy, klub Prawo i Sprawiedliwość, oraz koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021