Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Sondaż: Prezes PiS jest jak punk. Nie zależy mu

Autor: PAP
Dodano: 09-07-2021 06:58 | Aktualizacja: 09-07-2021 07:04

Charyzma nie jest dominującą cechą charakteru ani lidera PO, ani prezesa PiS. Za to obaj są „nieustępliwi w dążeniu do celu – uważają Polacy - pisze w piątek w "Rzeczpospolita" o wynikach z sondażu.

W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytano "respondentów o cechy, którymi charakteryzują się dwaj główni antagoniści na polskiej scenie politycznej: Donald Tusk i Jarosław Kaczyński".

Jak czytamy, proponowany zestaw cech miał ułatwić wskazanie najmocniejszych stron obu polityków. Dodano, że jednocześnie brak wskazań którejś z nich w sposób oczywisty świadczyć może o pewnym niedostatku. "I tak np. Donalda Tuska respondenci wskazują często jako +zdolnego do kompromisu+ - 20,4 proc. badanych (i to główna jego cecha), ale tylko 4,3 proc. wskazuje go jako człowieka +uczciwego+. Z kolei Jarosław Kaczyński jest określany jako +wrażliwy na ludzkie potrzeby+ - 21,5 proc., ale ma niezwykle niską "zdolność do kompromisu" - 2,7 proc., a z +uczciwością+ też żadnych rekordów nie bije - wskazało ją 7,2 proc. badanych. Cechy, które rozpoznajemy u polityków, to element ich wizerunku" - napisano.

"Rz" podkreśla, że w przypadku Tuska i Kaczyńskiego na pierwszy rzut oka dzieli ich wszystko. U nowego przewodniczącego PO najwięcej wskazań dotyczy tego, że jest "obyty w świecie" - 29,6 proc. Za to cechą wyróżniającą prezesa PiS - 31,3 proc. wskazań - jest "patriotyzm" - podano.

"Na drugim miejscu wybierano inną sferę: u Tuska "zdolność do kompromisu" kontra "nieustępliwość w dążeniu do celu" u Kaczyńskiego. Wszystkie te cechy niby się nie wykluczają, ale są sobie przeciwstawiane, zarówno w mediach, jak i przez same partie, rozkładające w odpowiedni sposób akcenty w programach i kampaniach tak, by współgrały z wizerunkiem lidera" - napisano.

Według "Rz" zaskakujące jest, że u "żadnego z tych dwóch polityków nie dominuje charyzma, którą - jak się wydaje - powinien szczególnie odznaczać się polityk - przywódca". "W tym punkcie wygrywa w sondażu co prawda lider PO, ale nie przez nokaut: charyzmę wskazało u niego 12,4 proc. respondentów, a u prezesa PiS - 4,7 proc." - wskazano.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021