Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kolarski: prezydent Litwy z małżonką złoży w niedzielę wizytę w Polsce

Autor: PAP
Dodano: 09-07-2021 07:00

W niedzielę wizytę w Polsce złoży prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką; razem z prezydentem Andrzejem Dudą oraz Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w krakowskich uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt - przekazał PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

"To będzie kolejne spotkanie prezydentów w ostatnich miesiącach (...), co jest wymownym świadectwem znakomitych, bliskich relacji między Polską i Litwą" - podkreślił w rozmowie z PAP prezydencki minister. Dodał, że obaj prezydenci spotkają się oficjalnie po raz dziewiąty.

Kolarski zwrócił uwagę, że wizyta Nausedy w Krakowie będzie miała "dwojaki charakter". Rozpocznie się od spotkania w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych. "Rozmowa ta będzie poświęcona współpracy w obszarze bezpieczeństwa między Polską a Litwą" - powiedział minister.

Drugim wymiarem wizyty Nausedy będzie - według Kolarskiego - współpraca w obszarze kultury. "Wiąże się to z okolicznościami - czyli z obchodzonym w sposób uroczysty jubileuszem 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt. O wspólnej historii mogą mówić wydarzenia, postacie, mogą przybliżać również takie wydarzenia jak to, które będzie miało miejsce w niedzielę" - podkreślił minister.

"Dzwon Zygmunt jest świadkiem naszej historii, ale też jest świadkiem tej wspanialej polsko-litewskiej historii. Ta rocznica na nowo wskazuje, że dla relacji polsko-litewskich historia jest fundamentem współpracy" - powiedział Kolarski.

W ramach wizyty, pary prezydenckie wezmą udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu; przewodniczyć mszy będą: metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski oraz metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas. Następnie pary prezydenckie zwiedzą katedrę wawelską, która - jak podkreślił Kolarski - "jest świadectwem wspaniałej historii Polski jagiellońskiej, Rzeczypospolitej Obojga Narodów".

Z programu prasowego wizyty, opublikowanego na stronie Kancelarii Prezydenta, wynika, że następnie zaplanowano złożenie kwiatów przed grobami królów: Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta oraz złożenie wieńców przed grobem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii Kaczyńskiej.

Prezydencki minister poinformował, że zaplanowane jest również spotkanie w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. "To instytucja bardzo zasłużona dla współpracy kulturalnej Polski z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Prezydentom Polski i Litwy zostanie zaprezentowany dorobek w tym obszarze i plany na przyszłość" - powiedział Kolarski.

Według informacji na stronie prezydenckiej kancelarii, na godz. 16.15 przewidziane są wypowiedzi prezydentów dla mediów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021