Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Śląskie: Ponad 300 strażackich interwencji po burzach i ulewach

Autor: PAP
Dodano: 09-07-2021 20:04

Ponad 300 razy interweniowali w piątek od rana śląscy strażacy, usuwając skutki przechodzących nad regionem gwałtownych burz. W gminie Krzepice nawałnica uszkodziła dachy kilku domów. W Katowicach i Mysłowicach zalane były przejazdy pod mostami, w Bytomiu - jedna z głównych ulic.

Ze statystyk śląskiej straży pożarnej wynika, że od rana do 19.00 w piątek w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi strażacy interweniowali 311 razy. Blisko połowa interwencji przypadła na godziny popołudniowe.

"Interwencje dotyczą przede wszystkim usuwania powalonych drzew czy nadłamanych konarów, a także pompowania wody z podtopionych obiektów czy posesji" - poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

Jak dotąd najwięcej interwencji odnotowano na północy woj. śląskiego, w powiatach: częstochowskim (65), lublinieckim (34) i kłobuckim (26), a także w bliższym centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powiecie będzińskim (50) oraz w Jaworznie (25). W gminie Krzepice uszkodzone zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i jednym gospodarczym.

Burze przeszły także m.in. nad Częstochową, Sosnowcem, Dąbrową Górniczą, Czeladzią, Mysłowicami, Bytomiem i Katowicami - lokalnie na jakiś czas zalane zostały przejazdy pod wiaduktami. Tak było m.in. w Katowicach w pobliżu przelotowej Alei Roździeńskiego, nieopodal sklepu Ikea.

W Bytomiu zalana była ulica Piłsudskiego, gdzie kanalizacja nie nadążała z przyjęciem dużej ilości wody, w Mysłowicach rozlewisko utworzyło się pod wiaduktem na ul. Bytomskiej. W Piekarach Śląskich od pioruna zapalił się dach dwupiętrowej kamienicy; nie było poszkodowanych.

Od rana w piątek obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące spodziewanych burz z gradem wydane przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie. W całym woj. śląskim burze prognozowano do późnego popołudnia, a w powiecie zawierciańskim - nawet do czwartej rano w sobotę.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad" - czytamy w ostrzeżeniu. Hydrolodzy ostrzegają, że ulewy mogą spowodować lokalne wzrosty stanu wód w rzekach regionu w dorzeczu Wisły, górnej Odry i górnej Wisły.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021