Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Malarstwo Iwy Kruczkowskiej-Król można zobaczyć w bielskim muzeum

Autor: PAP
Dodano: 10-07-2021 12:40

Obrazy Iwy Kruczkowskiej-Król, inspirowane kamiennymi ogrodami japońskimi, zobaczyć można na wystawie „Podróże kontemplacyjne” zaprezentowanej przez bielskie Muzeum Historyczne w Starej Fabryce. Znalazło się na niej ponad 80 prac – podało muzeum.

Na ekspozycji pokazane są obrazy powstałe w latach 2007-2021.

"Interesuje mnie stosunek człowieka do natury rozumianej tutaj jako świat flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Projekt inspirowany jest filozofią zen" - powiedziała autorka obrazów Iwa Kruczkowska-Król. Jak dodała, obok fascynacji naturą, bardzo ważną rolę zajmuje człowiek.

Artystka podkreśliła, że w jej twórczości ważne są doświadczenia spotkania z inną kulturą, inną naturą człowieka i przyrody. "Dają mi odczucie świeżości spojrzenia, takie jakich można doświadczyć tylko w dzieciństwie, kiedy wszystko jest nowe, inne i fascynujące" - wskazała.

Ekspozycję można oglądać do 26 września.

Iwa Kruczkowska-Król urodziła się w Zabrzu. Jest absolwentką krakowskiej ASP. Dyplom uzyskała w 2004 r. z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki. W tym samym roku uzyskała także dyplom ze specjalności scenografia pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. Naukę kontynuowała podyplomowo na wydziale architektury wnętrz i wzornictwa Politechniki Śląskiej.

Artystka zajmuje się malarstwem, scenografią, tkaniną unikatową i edukacją artystyczną. Zorganizowała ponad 20 wystaw indywidualnych i uczestniczyła w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki w Polsce i poza jej granicami.

Stara Fabryka mieści się w ścisłym centrum Bielska-Białej, w budynkach dawnej wytwórni, a od 1887 roku fabryki sukna i towarów wełnianych, założonej przez bielskiego sukiennika Karola Buettnera.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021