Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Maląg: priorytetem jest budowanie Polski opartej na silnym fundamencie, jakim jest rodzina

Autor: PAP
Dodano: 10-07-2021 15:22

Naszym priorytetem jest budowanie Polski opartej na silnym fundamencie, jakim jest rodzina - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej, odbywającego się w sobotę w Piotrkowie Trybunalskim.

"Naszym priorytetem jest budowanie Polski opartej na silnym fundamencie, jakim jest rodzina. Inwestycja w rodzinę to nie są koszty dla państwa, to inwestycja w teraźniejszość i przyszłość": - podkreśliła minister rodziny, która w sobotę uczestniczyła w debacie dotyczącej polityki prorodzinnej Polski i Węgier.

Jak zaznaczyła Maląg, wyzwaniem dla Polaków jest wyjście z pułapki demograficznej. Przypomniała, że z badań wynika, iż 98 proc. młodych Polaków deklaruje, że chciałoby mieć dzieci.

"Ok. 40 proc. małżeństw chciałoby mieć drugie i trzecie dziecko. Co stoi na przeszkodzie, że dzietność w Polsce jest na poziomie 1,48" - mówiła.

W opinii minister rodziny istnieje potrzeba wsparcia młodych ludzi poprzez systematyczną, stabilną, konsekwentną i bezpieczną politykę prorodzinną. Jak wyjaśniła, potrzebna jest polityka mieszkaniowa, podatkowa, stabilna praca, ale także warunki sprzyjające łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Potrzebne jest również zagwarantowanie opieki nad dziećmi do lat 3 i polityka zdrowotna.

"Polski Ład zawiera te rozwiązania. Jeśli chodzi o politykę mieszkaniową to jest w nim ustawa o zagwarantowanym wkładzie własnym do mieszkania - do 100 tys. zł. Wiemy, że na starcie młodzi ludzie - nawet jeśli mają zdolność kredytową - to, by odłożyć pieniądze na wkład własny, potrzebują kolejnych lat. Trudno więc zdecydować się, by rodziło się pierwsze i kolejne dziecko. Chcemy zagwarantować ten wkład własny. Jeżeli będzie rodziło się drugie i kolejne dziecko, wtedy będzie on umarzany. To potężna interwencja państwa" - zaznaczyła Maląg.

Minister zauważyła, że ważne jest stworzenie dobrych warunków także dla rodzin, które już mają dziecko i z myślą o kolejnych chciałyby zamienić mieszkanie na większe. W tej sprawie - jak podkreśliła - trwają prace konsultacyjne mające na celu wprowadzenie bonu mieszkaniowego.

"Będziemy walczyć o doprowadzenie do stabilnych umów o pracę dla młodych ludzi do 40. roku życia, aby już druga umowa była na czas nieokreślony, żeby to było w przedziale 15 miesięcy. Istotne są również elastyczne formy pracy - zdalna, hybrydowa, to są rozwiązania dla mamy i taty, aby można łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. To rozwiązania zawarte i w Polskim Ładzie i w Strategii Demograficznej" - dodała.

Resort rodziny ma tez na uwadze pomoc w opiece nad dziećmi do lat 3. Do tej pory udało się rozwinąć opiekę żłobkową - osiągnięto użłobkowienie na poziomie 25 proc.

"Jeszcze nie jest on jest zadowalający. Dla rodziców, którzy sami chcą wychowywać dzieci, korzystać z opieki niani lub babci, wprowadzamy nowy instrument - rodzinny kapitał opiekuńczy. Na początku były założenia, że będzie on obowiązywał od 2023. Jednak w wyniku rozmów z premierem decyzja ostateczna została podjęta, że świadczenie to będzie obowiązywało od 1 stycznia 2022 roku. Będziemy się tym zajmować w najbliższy poniedziałek. To świadczenie przede wszystkim dla rodziców, którzy mają drugie i kolejne dzieci między 12. a 36. miesiącem życia. Będą oni mogli skorzystać ze wsparcia 12 tys. zł dowolnie wypłacanego w perspektywie 1 lub 2 lat" - wyjaśniła Maląg.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021