Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Stolica: 5. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów

Autor: PAP
Dodano: 11-07-2021 06:02

W niedzielę, już po raz piąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej - poinformował PAP Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).

"Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniem Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, Zarządem Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władzami dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy organizują obchody upamiętniające ofiary mordów dokonanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na terenie województw południowo-wschodnich II RP w latach 1942-1947" - czytamy w przesłanej PAP przez wydział prezydialny UdSKiOR informacji.

Jak wyjaśniono, "w ramach obchodów na Skwerze Wołyńskim w Warszawie przed pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-47 oraz przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów, którą poprzedzi modlitwa wspólna".

Podczas uroczystości, które rozpoczną się o godz. 20 na Skwerze Wołyńskim przed pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw płd.-wsch. w latach 1942-47, szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk uhonoruje medalami "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o ofiarach działań ukraińskich oddziałów OUN-UPA na terenach II Rzeczypospolitej.

Uroczystości przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK (Skwer Wołyński, ul. Gdańska) rozpoczną się ok. godz. 21.

"W niedzielę, 11 lipca 1943 r., oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów przy pomocy ukraińskiej ludności od 1942 r., w następnych dniach masakry były kontynuowane" - przypomniano w przesłanej PAP informacji.

Podkreślono, że "zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia". "Szacuje się, że w jej wyniku tylko w latach 1943-45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas Mszy św. i nabożeństw" - napisano.

"22 lipca 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej" - przypomniał UdSKiOR.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021