Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

W Poznaniu upamiętniono zmarłego przed rokiem kard. Zenona Grocholewskiego

Autor: PAP
Dodano: 11-07-2021 12:39

Tablicę poświęconą zmarłemu przed rokiem kard. Zenonowi Grocholewskiemu odsłonięto w niedzielę w kościele parafialnym pw. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu. W latach 60. ub. wieku przyszły współpracownik Jana Pawła II był wikariuszem w tej parafii.

Kard. Grocholewski zmarł 17 lipca 2020 roku w Rzymie w wieku 80 lat. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Spoczął w krypcie biskupów poznańskich katedry w Poznaniu. W tej świątyni w 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Mszy św. połączonej z poświęceniem tablicy przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W trakcie homilii przypomniał, że przyszły kardynał przez trzy pierwsze lata po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w poznańskiej parafii pw. Chrystusa Odkupiciela.

Abp Gądecki przypomniał liczne obowiązki i funkcje kościelne, jakie w kolejnych latach sprawował zmarły przed rokiem hierarcha. Kard. Zenon Grocholewski był m.in. prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

"Ksiądz kardynał był, obok kard. Bolesława Filipiaka, najwyżej postawionym wielkopolaninem w strukturach kościelnych Kościoła powszechnego. Wypełniając zadania powierzone mu przez Kościół i dla Kościoła, kardynał rozsławił imię Polski na świecie, był prawdziwym ambasadorem naszej ojczyzny" - podkreślił w niedzielę abp Gądecki.

Jak dodał, kard. Zenona Grocholewskiego zaliczyć można do "znakomitego grona mężów sławnych, którzy swoim życiem i nauką okryli chwałą Pana Boga".

"Człowiek ceniony ze względu na swój światły umysł oraz prawy charakter przyniósł chwałę Poznaniowi, Wielkopolsce oraz Polsce, a także Stolicy Apostolskiej i Panu Bogu" - powiedział o kard. Grocholewskim abp Gądecki.

Na niedzielną uroczystość zaproszeni zostali członkowie rodziny i znajomi kardynała. W parafii pw. Chrystusa Odkupiciela można zobaczyć wystawę pamiątek związanych ze zmarłym kardynałem. Znajdują się na niej m.in. medale i odznaczenia papieskie i państwowe, a także sutanna kardynalska.

Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Święcenia kapłańskie przyjął w poznańskiej katedrze w 1963 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Święcenia biskupie otrzymał w 1983 r. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem. W 2001 r. papież wyniósł go do godności kardynała diakona.

Był kanclerzem, sekretarzem a od 1998 r. prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. W 1999 r. z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji.

Był autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021