Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Müller: spodziewamy się, że projekt ustawy o niełączeniu stanowisk będzie złożony latem tego roku

Autor: PAP
Dodano: 12-07-2021 16:36

Przygotowywana jest ustawa dotycząca niepołączalności niektórych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa z sytuacją rodzinną. Spodziewamy się, że projekt będzie złożony jeszcze latem tego roku - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Na konferencji prasowej rzecznik rządu odpowiadał na pytania o zapowiedzianą przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego walkę z nepotyzmem.

Rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał, że przygotowywana jest ustawa dotycząca "niepołączalności niektórych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa z sytuacją rodzinną". Powiedział, że będzie ona wypełnieniem uchwały przyjętej podczas Kongresu Prawa i Sprawiedliwości.

"Z jednej strony to jest kwestia tego, w jaki sposób możemy to realizować poza przepisami prawa, ale najlepiej tę sytuację mimo wszystko docelowo uregulować przepisami prawa tak, aby te wyjątki i jasność zasad była klarowna" - powiedział.

Rzecznik był dopytywany, czy przepisy będą obejmowały tylko posłów i senatorów, czy również np. ich znajomych lub asystentów.

"Oczywiście te cele, które zostały wskazane w uchwale Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, będą zrealizowane (w ustawie - PAP), w szczególności jeżeli chodzi o powiązania rodzinne, bo często o innych powiązaniach ciężko mówić, żeby one miały charakter niewłaściwy, bo w ten sposób idąc ja, znając państwa redaktorów czy kogokolwiek innego, mógłbym wyłączyć wasze funkcjonowanie w innych miejscach życia gospodarczego. Tu chodzi przede wszystkim o kwestie związane z niewłaściwymi działaniami, które zdarzają się, które nie powinny mieć miejsca i które będą uregulowane w przepisach prawa" - powiedział Müller.

"Spodziewamy się, że ten projekt będzie złożony jeszcze latem tego roku" - dodał.

Zaznaczył, że zmiany w składach poszczególnych gremiów, w tym w spółkach Skarbu Państwa, "mogą być dokonywane bez żadnej ustawy i chodzi o to, aby błędy, które się zdarzają, korygować". "To jest ta różnica, którą przynajmniej staramy się, żeby nas różniła w stosunku do poprzedników, że gdy popełniamy błędy, wyciągamy z nich wnioski i później korygujemy działania w tym obszarze, w którym uważamy, że został zrealizowany w sposób niewłaściwy" - powiedział rzecznik rządu.

Uchwała przejęta podczas sobotniego Kongresu PiS przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej". Wykonaniem uchwały ma zająć się resort aktywów, o czym mówił szef tego ministerstwa, wicepremier Jacek Sasin.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021