Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Müller: każda osoba pełniąca funkcję publiczną może brać udział w spotkaniach z obywatelami

Autor: PAP
Dodano: 12-07-2021 17:01

Każda osoba, która pełni funkcję publiczną, może brać udział w spotkaniach z obywatelami. Oczywiście, nie może podejmować działań o charakterze partyjnym - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do udziału prezes TK w spotkaniu Klubów "Gazety Polskiej".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu został zapytany o udział prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sobotnim spotkaniu Klubów "Gazety Polskiej" w Sulejowie oraz o to, czy wszyscy sędziowie TK zostali wybrani zgodnie z prawem.

"Oczywiście, że uważam, iż wszyscy sędziowie TK nie tylko zostali wybrani zgodnie z prawem, ale realizują wymogi konstytucyjne w zakresie orzekania" - odpowiedział Müller.

Jak dodał "Europejski Trybunał Praw Człowieka w jakichś kazuistycznych orzeczeniach próbował to podważać, ale to nie jest kompetencją organów międzynarodowych, żeby podważać kompetencje konstytucyjnych organów innych państw i to jest radykalne wykroczenie poza kompetencje ustanowione w konwencjach międzynarodowych, czy umowach, które dotyczą tych gremiów międzynarodowych".

Odnosząc się zaś do udziału prezes Przyłębskiej w spotkaniu w Sulejowie Müller odpowiedział, że nie jemu "oceniać kwestie polityczności, czy niepolityczności spotkań". "Jeśli odbywają się kluby obywatelskie i tam biorą na przykład udział dziennikarze, to ja mam pytanie, czy w takim razie dziennikarze biorący udział w takich spotkaniach, są już politykami". "No chyba nie, chyba tak daleko idących tez nie stawiamy w przypadku udziału dziennikarzy" - powiedział rzecznik rządu.

"Każda osoba, która pełni funkcję publiczną, może brać udział w spotkaniach, które są z obywatelami. Oczywiście, nie może podejmować działań o charakterze partyjnym, jeśli chodzi o działania późniejsze, natomiast w dyskusjach i debatach uczestniczyć może, a nawet powinna, jeżeli jest taka sposobność" - powiedział Müller.

Podczas spotkania Klubów "Gazety Polskiej" prezes Przyłębska - jak cytował portal tvp.info - mówiła m.in., że "sędziowie TK są niezależni politycznie i stoją na straży prawdy". "Nie traktuję tego spotkania jako politycznego, po jakiejś stronie, ja traktuję to jako spotkanie dla Polski, za Polską, bo traktuję państwa jako polskich patriotów, którzy działają na rzecz Polski, i którzy mają Polskę w sercu i chcą, żeby w Polsce wszystkim żyło się dobrze i chcą, żeby w Polsce była ta sprawiedliwość społeczna, i dbają o to, żeby nasza suwerenność, ale ściśle związana z naszą tożsamością narodową, którą ja porównuję do tożsamości konstytucyjnej, była chroniona" - cytował zaś wypowiedzi prezes TK z tego spotkania portal tvn24.pl.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w maju, że w sprawie firmy Xero Flor przeciwko Polsce doszło do naruszenia przez Polskę przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Uznał m.in., że w polskim TK orzekał sędzia, który nie miał do tego prawa i orzekł, że Polska powinna zapłacić firmie 3418 euro odszkodowania. "Wyrok ETPC nie niesie ze sobą żadnego skutku prawnego wobec TK" - komentował wtedy wiceszef MS Sebastian Kaleta.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021