Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Śląskie: Wojewoda zwołał sztab kryzysowy w związku z burzami, liczne utrudnienia

Autor: PAP
Dodano: 14-07-2021 21:52

Spotkanie sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zwołał w środę na godz. 22. – w związku ze skutkami przechodzących nad regionem burz – wojewoda Jarosław Wieczorek. Strażacy do godz. 21.30 odebrali tam ponad 750 zgłoszeń, m.in. o zerwanych dachach, zalaniach czy powalonych drzewach.

Informację o zwołaniu sztabu przekazała PAP rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska. Jak zaznaczyła, sztab m.in. przeanalizuje sytuację w związku ze skutkami burz, szczególnie doniesienia z północnej części regionu, z powiatów częstochowskiego i zawierciańskiego, gdzie uszkodzeniu miały ulec liczne dachy.

Kucharzewska przytoczyła m.in. pierwsze doniesienia z Koniecpola w pow. częstochowskim nt. co najmniej kilkudziesięciu uszkodzonych dachów, zerwanych sieci leżących na ulicach i związanego z tym braku energii w domach, czy połamanych konarów drzew. Uszkodzeniom miał też ulec tamtejszy zespół pałacowo-parkowy, czy dach kościoła z XVII w.

Wobec silnych burz Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim do godz. 21.30 w środę odebrała ponad 750 zgłoszeń o skutkach burz, najwięcej z powiatów zawierciańskiego i częstochowskiego, a także liczne z powiatu myszkowskiego.

Rzecznik zawierciańskiej straży pożarnej aspirant Grzegorz Nowak w rozmowie z PAP potwierdził, że do godz. 20.30 na terenie tamtejszego powiatu zgłoszono ponad 150 zdarzeń, a liczba ta stale rosła. Dotyczyły one uszkodzeń ok. 10 dachów, powalonych drzew, zablokowanych dróg i zalanych piwnic.

W Zawierciu na ul. Paderewskiego jeden z budynków produkcyjnych został podtopiony, a przez to uwięzione zostały przebywające wewnątrz osoby: strażacy wypompowali tam wodę i odblokowali studzienki.

Z terenu obozu harcerskiego w Kostkowicach w gminie Kroczyce w pow. zawierciańskim ewakuowano do budynku obozowej stołówki ok. 370 osób; jedna z nich z dusznościami trafiła do szpitala. Rzeczniczka wojewody przekazała w środę wieczorem, że w związku z tym żołnierze WOT rozpoczęli transport łóżek, materaców i śpiworów wojewódzkiego magazynu do hali sportowej w Kroczycach.

Towarzyszące burzom opady i silny wiatr spowodowały też utrudnienia w komunikacji. Od godz. 17. do 21. obsługujące regionalne kolejowe przewozy pasażerskie w regionie Koleje Śląskie zamieściły w swoim serwisie o utrudnieniach ok. 20 wiadomości dotyczących opóźnień - od 10 minut do blisko godziny.

Na lotnisku Katowice burzowa pogoda poskutkowała przekierowaniem połączenia LOT-u z Antalyi do Krakowa. Jak powiedział PAP Piotr Adamczyk z biura prasowego lotniska, obecna pogoda może wiązać się z kolejnymi utrudnieniami. Zgodnie bowiem z procedurami bezpieczeństwa, jeśli w promieniu do 8 km od lotniska system Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotuje uderzenie pioruna obsługa naziemna samolotów jest wstrzymywana.

W konsekwencji zabronione są m.in. tankowania, wyładunek i załadunek bagaży z samolotów, pasażerowie nie mogą opuszczać statków powietrznych i do nich wchodzić. Lotniskowa stacja meteorologiczna może odwołać "burzę na lotnisku", gdy upłynie minimum 10 minut od ostatnio zarejestrowanego wyładowania w promieniu do 8 km od lotniska oraz słyszanego grzmotu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021