Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Morawiecki: apeluję o rozwagę i odpowiedzialność na drogach

Autor: PAP
Dodano: 15-07-2021 13:41

Same zmiany przepisów to za mało - podkreślił premier Mateusz Morawieckie apelując we wpisie na Facebooku o rozwagę i odpowiedzialność na drogach. Wcześniej w czwartek w ramach akcji "Dobry Kierowca" poświęconej zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach, mówił o zaostrzeniu kar za niebezpieczną jazdę.

"Dość pobłażania dla bandytów za kierownicą! Samochód nie może być śmiercionośna bronią w rękach nieodpowiedzialnych ludzi pod wpływem alkoholu" - napisał premier na swoim facebookowym koncie.

Podkreślił też, że zobowiązał rząd do zdecydowanych działań i że będzie dążył do jak najszybszego uchwalenia odpowiednich przepisów w tym zakresie.

"Zmieniamy zasady związane z mandatami i grzywnami, a w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu przewidujemy możliwość konfiskaty samochodu i bardzo wysokie kary pozbawienia wolności. Mam nadzieję, że te zmiany doprowadzą do ostrożniejszej i bezpiecznej jazdy. Zmiany te będą konsultowane z wieloma organizacjami pozarządowymi i instytucjami" - zapewnił.

Morawiecki przekonywał, że na polskich drogach, w wioskach i miastach musi być bezpiecznie, bo - zaznaczył - niestety wciąż mamy jeden z wyższych współczynników wypadków w UE licząc na 100 tysięcy mieszkańców.

"Policja będzie zdecydowanie karała nadużycia w ruchu drogowym tak, żeby Polska była bezpieczniejsza" - zapowiedział.

Morawiecki podkreślił zarazem, że same zmiany przepisów to za mało. "Dlatego jeszcze raz apeluję o rozwagę i odpowiedzialność na drogach. Odpowiednie postawy ma promować również prowadzona przez PKN ORLEN akcja #DobryKierowca z udziałem wielu znakomitych polskich sportowców" - napisał Morawiecki.

Kompleksowe zmiany dotyczące prawa drogowego mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami. Zmodyfikowany ma zostać m.in. system punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych (obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10). Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy zmniejsza się.

Nową propozycją jest także obligatoryjny przepadek pojazdu, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając sprawcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa. Takie same zasady będą obowiązywały w stosunku do osób kierujących pod wpływem środka odurzającego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021