Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Budka: ws. uchwał o strefach wolnych od LGBT rząd i wojewodowie nie zdali egzaminu

Autor: PAP
Dodano: 15-07-2021 15:37

Rząd PiS i wojewodowie PiS nie zdali egzaminu ws. uchwał samorządów lokalnych o strefach wolnych od LGBT; gdyby premier chciał, te uchwały byłyby dawno wyeliminowane z porządku prawnego – powiedział w czwartek w Katowicach wiceprzewodniczący PO Borys Budka.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce związane z równością i ochroną praw podstawowych. Komisja uważa, że władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do zapytania Komisji dotyczącego charakteru i wpływu uchwał dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT, przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin.

Uzasadniając swoją decyzję, KE wyraziła niepokój, że uchwały te "mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną". Należy zatem - jak przekonuje Komisja - przeprowadzić szczegółową analizę zgodności wspomnianych uchwał z prawem UE.

"W tej sprawie rząd PiS i wojewodowie PiS nie zdali egzaminu, bo przypomnę, że wojewodowie mają obowiązek badania uchwał organów samorządowych pod kątem ich legalności. Tego typu uchwały (o strefach wolnych od LGBT - PAP) godzą w elementarne, konstytucyjne zasady, są podejmowane sprzecznie z art. 7 Konstytucji RP, bez podstawy prawnej" - powiedział Budka podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.

"Gdyby ten rząd kierował się literą konstytucji, poprzez swoich wojewodów wyeliminowałby te uchwały, ale Kaczyński ma taką podstawową wadę, że nie potrafi żyć bez jakiegoś wroga, tym razem to są mniejszości. Dał swoim ludziom sygnał, że mają takie uchwały podejmować, to jest wstyd dla tych społeczności lokalnych, że mają takich radnych. Gdyby premier chciał, to dawno te uchwały byłyby wyeliminowane z porządku prawnego" - dodał.

W związku z nocnymi nawałnicami i szkodami, jakie spowodowały m.in. w woj. śląskim Budka wyraził solidarność z tymi, którzy stracili często dorobek życia i zaapelował o bardzo dobrą współpracę rządu i samorządowców. "Samorządowcy Koalicji Obywatelskiej są zawsze gotowi, by w takich chwilach nieść pomoc. Dziękuję w tym miejscu wszystkim, którzy walczą ze skutkami tych nawałnic" - podkreślił.

Pytany o ocenę pracy kończącego w czwartek urzędowanie na stanowisku rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara Borys Budka powiedział, że ocenia jego kadencję bardzo dobrze. "RPO jest od tego, by stawać po stronie tych, których krzywdzi władza, bez względu na to, kogo ta władza reprezentuje. RPO zgodnie z polską konstytucją jest osobą apolityczną i zawsze musi stawać w obronie mniejszości, bez względu na to, jaka to mniejszość. Adam Bodnar wypełniał swoją rolę bardzo dobrze. Mam głęboki szacunek dla tego, co robił. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie takie działania nadal podejmował, może w innych rolach" - dodał.

Sejm wybrał ostatnio na następcę Bodnara na urzędzie RPO prof. Marcina Wiącka. Poparcie dla tej kandydatury wyraziły też wszystkie kluby i koła senackie. By mógł on objąć urząd zgodę musi jeszcze wyrazić Senat. Senatorowie mają zająć się kwestią powołania RPO, a także prezesa IPN na posiedzeniu w dniach 21-23 lipca.

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej wizytowali w czwartek województwo śląskie w ramach akcji "Kierunek przyszłość", odwiedzając Racibórz, Jastrzębie Zdrój, Tarnowskie Góry, Bytom i Częstochowę. "Tam mamy zaplanowane spotkania otwarte z mieszkańcami, gdzie każdy może przyjść, zadać pytanie, powiedzieć coś istotnego. Spotkamy się z przedsiębiorcami, którzy chcą rozmawiać o tym, co przyniesie przyszłość, bo mają przekonanie, że dzieje się nie najlepiej. Spotykamy się też z samorządowcami, organizacjami społecznymi - wiele spotkań, bardzo aktywny dzień" - zapowiadał przed południem szef śląskich struktur PO poseł Wojciech Saługa.

Wcześniej parlamentarzyści KO spotkali się w historycznym gmachu Akademii Muzycznej w Katowicach, który był w okresie międzywojennym pierwszą siedzibą Sejmu Śląskiego. W czwartek przypada 101. rocznica uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Statut ten sformułowała ustawa konstytucyjna Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 r. Była to pierwsza w II Rzeczypospolitej ustawa konstytucyjna - uchwalona jeszcze przed konstytucją dla całej Polski. Autonomię nadano Górnemu Śląskiemu w obliczu zbliżającego się plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej tego regionu.

Część regionalnych środowisk obchodzi w tę rocznicę Dzień Śląskiej Flagi. Senator KO Marek Plura powiedział, że świętują pod tym barwami tradycję regionalną i bogatą historię. "Łączymy wiele różnych tradycji w województwie pod tą śląską flagą. Chcemy pokazać całemu krajowi, zwłaszcza tym, co rządzą, że ta różnorodność, a jednocześnie dbałość o tradycję to jest coś, co nas jednoczy, daje obywatelską energię do dbania o nasze małe ojczyzny" - podkreślił.

Parlamentarzyści KO złożyli w czwartek na katowickich cmentarzach kwiaty na grobach polityków II RP - Wojciecha Korfantego, Konstantego Wolnego i Józefa Rymera.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021