Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Warszawa: W rocznicę Powstania Warszawskiego - koncert Organka pt. „Ocali nas miłość”

Autor: PAP
Dodano: 15-07-2021 16:01

Jednym z wydarzeń tegorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego będzie koncert Tomasza Organka pt. "Ocali nas miłość" - poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej dot. wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncert odbędzie się 24 lipca na terenie muzeum.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa dotycząca wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 77 rocznicy Powstania Warszawskiego oraz premiery płyty Tomasza Organka pt. "Ocali nas miłość". Na płycie znalazło się osiem utworów, wszystkie inspirowane zdjęciami jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów - Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok.

"Miałem taką ambicję, żeby w tym roku zrobić to ciut inaczej, czyli nie korzystać z wierszy powstańczych; zrobić to po swojemu" - powiedział podczas konferencji Tomasz Organek. Dodał, że olbrzymim ułatwieniem w pracy nad płytą były zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego z albumu "Brok" wydanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Dodał, że zdjęcia pokazują, że pomiędzy walkami toczyło się normalne życie.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski, zaznaczył, że wydarzenie muzyczne wyrasta ze zdjęć Juliusza Lokajskiego "Broka" i sposobu, w jaki fotografował świat. "Każdy, kto z uwagą ogląda jego zdjęcia doświadcza pewności, że - nawet w najbardziej ekstremalnych momentach - można i trzeba być człowiekiem, że można ocalić człowieczeństwo i mieć uczucia, które czynią nas ludźmi szczególnymi, nie tylko w czasie ekstremalnym, który fotografował "Brok", ale również dzisiaj.

Ołdakowski podkreślił, że ten fotograficzny świat, bez którego - jak wskazał - nie powstałoby wydarzenie muzyczne, jest również obecny w innych wydarzeniach, jakie odbędą się podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania.

Wśród nich znalazła się m.in. trzecia edycja konkursu fotograficznego "Pamięć w kadrze". W konkursie - jak zaznaczył Ołdakowski - może wziąć udział każdy, kto wykona zdjęcie z obchodów Powstania Warszawskiego - również tych, które będą się odbywały poza stolicą. Zdjęcia mogą być wykonane dowolną techniką i narzędziem.

Po raz kolejny zostanie zorganizowana również gra miejska "Twoja klisza z powstania". Tegoroczna gra będzie nawiązywała do losu artystów podczas Powstania Warszawskiego. "Chcielibyśmy przy okazji tegorocznej rocznicy wspomnieć postać wyjątkową dla Powstania Warszawskiego, czyli gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Generała, który - co warto przypomnieć - tu, w Muzeum Powstania Warszawskiego, żegnając się ze swoimi kolegami, koleżankami z powstania, zwrócił się do młodych ludzi" - powiedział Ołdakowski. Dodał, że Ścibor-Rylski "mając poczucie, że jego czas się kończy, że się żegna" powiedział młodym ludziom, "żeby tę Polskę zrobili taką, w jakiej by chcieli żyć".

Ołdakowski zaprosił też na - jak zaznaczył - wyjątkową wystawę papierowych lalek zrobionych podczas powstania przez matkę dla córki. Wśród tegorocznych wydarzeń wymieniono również kolejną edycję zlotu harcerskiego oraz spotkanie z powstańcami warszawskimi. Z kolei 1 sierpnia o godz. 17 we wszystkich miejscach pamięci harcerze i wolontariusze będą rozdawać pamiątkowe kotwice. "To jest akcja, która pozwala przypomnieć raz w roku te dramatyczne wydarzenia, które spowodowały, że w Warszawie na murach wisi 50 tablic upamiętniających dramatyczne wydarzenia z okresu okupacji lub powstania" - powiedział Ołdakowski. O godz. 19.30 na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki.

5 sierpnia odbędzie się natomiast marsz pamięci i wystawa dotycząca ofiar cywilnych powstania. Ostatnim wydarzeniem obchodów ma być "Masa powstańcza", czyli przejazd rowerami historyczną trasą ulicami Warszawy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021