Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Przewodniczący KEP: 25 lipca dniem solidarności z poszkodowanymi w nawałnicach w Europie

Autor: PAP
Dodano: 16-07-2021 11:29

Apeluję, aby niedziela 25 lipca była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie – napisał w piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W specjalnym apelu przekazanym w piątek PAP abp Gądecki zaznaczył, że "w ostatnich dniach jesteśmy świadkami wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami zarówno w naszej ojczyźnie, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii".

"Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych, zwłaszcza w Niemczech" - podkreślił.

Dodał, że Kościół w Polsce pragnie wesprzeć poszkodowanych modlitwą i ofiarą. "Błagajmy Boga o nadzieję dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym" - napisał abp Gądecki.

Zaapelował, aby niedziela 25 lipca była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie.

"Proszę, aby tego dnia podczas mszy świętych, zwłaszcza podczas modlitwy wiernych, zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po mszy zorganizować zbiórkę funduszy, które zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska" - napisał przewodniczący KEP.

Na zakończenie przekazał przewodniczącym episkopatów Niemiec, Holandii i Belgii "wyrazy wsparcia i zapewnienia o duchowej bliskości Kościoła w Polsce".

Od kilku dni w Belgii trwają intensywne opady deszczu, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju. Ulewy wyjątkowo silnie dotknęły Walonię. Według tamtejszej policji wiele odcinków dróg pozostaje nieprzejezdnych, podobnie jak większość szlaków kolejowych w regionie.

W rezultacie powodzi, która nawiedziła Belgię, co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 21 tys. jest pozbawionych prądu. Szef rządu francuskojęzycznego regionu Belgii wyraził obawy, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

W Niemczech, według aktualnych informacji, co najmniej 81 osób straciło życie w wyniku gwałtownych burz w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie w Niemczech. W Nadrenii-Palatynacie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 50.

Dotknięte ulewami i powodziami są także Francja, Holandia i Luksemburg.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021