Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Śląskie: Blisko 170 interwencji strażaków po burzach i ulewach

Autor: PAP
Dodano: 18-07-2021 09:44

Blisko 170 interwencji po burzach i ulewach przechodzących w sobotę nad woj. śląskim odnotowali strażacy z tego regionu. Dobę wcześniej interweniowali blisko 300 razy. W niedzielę rano prowadzili jeszcze dwie takie bieżące interwencje.

W sobotę wieczorem nad wschodnią i zachodnią częścią woj. śląskiego pojawiły się komórki burzowe, które następnie powoli przemieszczały się na północ. Poprzedniej doby lokalne burze miały miejsce głównie w południowo-zachodniej części regionu.

Jak poinformowała w niedzielę rano rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, od godz. 7.30 w sobotę do godz. 6.00 w niedzielę na terenie woj. śląskiego w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi strażacy interweniowali 169 razy.

24 z tych działań miały miejsce w powiecie częstochowskim, 24 w lublinieckim, 21 w gliwickim, a 16 w zawierciańskim. "Obecnie prowadzonych są 2 interwencje w związku z warunkami atmosferycznymi" - zaznaczyła Gołębiowska.

Zgodnie z informacją Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach w związku z wydanymi ostrzeżeniami meteorologicznymi w sobotę wieczorem ewakuowano dwa obozy harcerskie: w Księżym Lesie w pow. tarnogórskim (15 harcerzy i 3 opiekunów) oraz w Podzamczu w pow. zawierciańskim (36 harcerzy i 5 opiekunów).

Po burzach i ulewach w poprzednich dniach w niedzielę rano w regionie nie działały jeszcze trzy stacje średniego napięcia, a energii elektrycznej nie miało jeszcze ok. 360 odbiorców: najwięcej w powiecie częstochowskim.

Przez sobotę, do niedzieli rana, mimo wydanych ostrzeżeń hydrologicznych, w woj. śląskim nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych na ciekach wodnych.

Na niedzielę IMGW - Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało obowiązujące do poniedziałkowego poranka ostrzeżenie dla regionu dotyczące burz z gradem. Ostrzeżenie o 3 stopniu zagrożenia i możliwości najsilniejszych burz obejmuje południową część regionu, o 2 stopniu zagrożenia - centralną, a o 1 stopniu zagrożenia - północną.

Według danych WCZK poprzedniej doby, w piątek, w związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, odnotowano 280 interwencji strażaków (m.in. Częstochowa - 54, Tychy - 55, Rybnik - 22) w tym 166 wiatrołomów i 52 pompowań wody.

W związku z burzami przechodzącymi w środę po południu i wieczorem nad woj. śląskim strażacy z tego regionu interweniowali wówczas około tysiąca razy. Silny wiatr zerwał 26 dachów i uszkodził 40 kolejnych, przede wszystkim w północnej części województwa. Najwięcej interwencji strażaków miało miejsce w powiatach zawierciańskim, częstochowskim i myszkowskim.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021