Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Pęk: Będę apelował, by Senat wyraził zgodę na powołanie Karola Nawrockiego na prezesa IPN w środę

Autor: PAP
Dodano: 20-07-2021 18:13

Będę apelował do marszałka Tomasza Grodzkiego, by Senat wyraził zgodę na powołanie Karola Nawrockiego na prezesa IPN w środę, tak by mogli z nowym RPO szybko złożyć ślubowania; impas wokół tych urzędów trwa stanowczo zbyt długo - oświadczył we wtorek wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

W środę Senat zaczyna trzydniowe posiedzenie; zdecyduje m.in. o wyrażeniu zgody na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich oraz dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Punkt dotyczący zgody na powołanie Wiącka zaplanowany jako pierwszy podczas obrad izby; punt dotyczący zgody na powołanie Nawrockiego - jako jeden z ostatnich.

Sprawę komentował we wtorek w TVP Info wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

"Jutro jako pierwszy punkt w porządku obrad, zajmiemy się wyrażeniem zgody na powołanie już wybranego przez Rzecznika Praw Obywatelskich i tutaj spodziewam się, że pójdzie to sprawnie i ten wybór dokona się już jutro, natomiast przed nami jeszcze wybór prezesa IPN. Procedura jest podobna, wybiera go Sejm za zgodą Senatu i na razie ustalenia są takie, że w porządku obrad ten punkt jest jako jeden z ostatnich" - powiedział.

"Jest jeszcze przed nami konwent, prezydium. Ja będę apelował do pana marszałka, byśmy tego wyboru również dokonali w dniu jutrzejszym, szybko, tak aby pani marszałek Sejmu mogła odebrać ślubowania już od obu wybranych ważnych urzędników państwowych, żebyśmy już zamknęli ten kryzys instytucjonalny. Bo ten impas wokół tych urzędów trwa stanowczo zbyt długo" - oświadczył wicemarszałek Senatu.

Na początku lipca Sejm większością głosów wybrał prawnika, prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich; był on wspólnym kandydatem na tę funkcję klubu PiS i klubów opozycyjnych - PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewicy, a także kół Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Aby Wiącek mógł objąć urząd, na jego wybór musi się zgodzić Senat.

W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział, że jeśli Senat zatwierdzi wybór Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich na początku posiedzenia, to nie widzi przeszkód, aby jego ślubowanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.

Według informacji PAP Senat kwestią wyboru Wiącka na RPO zajmie się już w środę.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele wszystkich klubów i kół senackich w rozmowie z PAP deklarowali poparcie dla prof. Wiącka, choć niektórzy chcieli się wcześniej z nim spotkać. Wiącek może być jednak prawie pewien, że Senat wyrazi zgodę na jego wybór.

Sejm pod koniec maja głosami PiS, Konfederacji i Kukiz'15 powołał dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się w lipcu. Powołany przez Sejm na jego następcę dr. Nawrocki, to dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i obecnie wiceszef IPN.

W ostatnich tygodniach w mediach spekulowano o układzie między PiS a opozycją: poparcie przez Senat wybranego przez Sejm na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego w zamian za poparcie kandydata opozycji na RPO. W przypadku obu stanowisk wybór Sejmu musi zaakceptować Senat.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021