Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Ociepa: Mam nadzieję, że Senat przyjmie kandydaturę Wiącka na RPO

Autor: PAP
Dodano: 21-07-2021 08:43

Mam nadzieję, że Senat przyjmie kandydaturę Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział wiceprzewodniczący Porozumienia i wiceminister obrony Marcin Ociepa. W środę senatorowie mają wyrazić zgodę na powołanie nowego RPO.

Marcin Ociepa zapytany w Polsat News, czy jego zdaniem Senat wyrazi zgodę na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich, odpowiedział: "Mam nadzieję".

Przypomniał, że Porozumienie Gowina zgłaszało kandydaturę prof. Wiącka na to stanowisko. "Myśmy zgłaszali tego kandydata od samego początku i dobrze, że pomimo różnych perturbacji udało się wrócić do tej kandydatury i wierzę, że Senat przyjmie i zakończy tę kłopotliwą dla polskiego parlamentu (sytuację - PAP)" - powiedział Ociepa.

Na początku lipca Sejm większością głosów wybrał prawnika, prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich; był on wspólnym kandydatem na tę funkcję klubu PiS i klubów opozycyjnych - PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewicy, a także kół Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Aby Wiącek mógł objąć urząd, na jego wybór musi się zgodzić Senat.

W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział, że jeśli Senat zatwierdzi wybór Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich na początku posiedzenia, to nie widzi przeszkód, aby jego ślubowanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele wszystkich klubów i kół senackich w rozmowie z PAP deklarowali poparcie dla prof. Wiącka, choć niektórzy chcieli się wcześniej z nim spotkać.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021