Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Müller: zgłoszona przez Kukiza poprawka do projektu ustawy medialnej jest ciekawa

Autor: PAP
Dodano: 21-07-2021 10:34

Zgłoszona przez lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza poprawka do projektu ustawy medialnej jest ciekawa; bez wątpienia trzeba się przyjrzeć temu rozwiązaniu - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller w środę w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, wyraził nadzieję, że projekt ustawy medialnej, będzie możliwie szybko przeprocedowany. "Tak, żeby zamknąć ten temat, żeby przyjąć albo nie przyjąć poprawki, które są już złożone do komisji" - powiedział rzecznik rządu.

"W tej chwili jest standardowa ścieżka parlamentarna, czyli mamy komisję sejmową, jak komisja sejmowa zamknie pracę, to wtedy przedstawia je na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Czy będzie to dzisiaj, czy na następnym posiedzeniu dowiemy się w dniu dzisiejszym, zależnie od tego jak będą pracowały komisje" - powiedział Müller.

Pytany, jak ocenia poprawkę zaproponowaną przez Pawła Kukiza rzecznik rządu odparł, że "jest to ciekawa poprawka". "Bez wątpienia trzeba się przyjrzeć temu rozwiązaniu. To jest jeden z elementów tej dyskusji, która powinna odbyć się na posiedzeniu komisji sejmowej. I być może ona nie powinna być zbyt szybka. W związku z tym warto nad tym się trochę mocniej pokłonić i przeanalizować" - powiedział Müller.

"To jest ciekawa poprawka. Paweł Kukiz w ostatnim czasie w wielu miejscach zgłasza pewne inicjatywy, które w niektórych miejscach przyjmujemy" - dodał rzecznik rządu.

Projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji zakłada, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Porozumienie Jarosława Gowina chce wprowadzić do ustawy poprawkę, która zakłada rozszerzenie grupy krajów mogących być większościowymi właścicielami mediów w Polsce na wszystkie kraje OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). "Na mocy takiej poprawki wszystkie obecnie funkcjonujące telewizje w Polsce mogłyby działać" - tłumaczył zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek. Przedstawiciele tej partii zapowiedzieli głosowanie przeciw nowelizacji, jeśli poprawka nie zostanie uwzględniona.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz we wtorkowym wpisie na Facebooku oświadczył, że do projektu zmian w ustawie medialnej składa poprawkę, wykluczającą możliwość "upaństwowienia" mediów prywatnych.

Kukiz poinformował, że poprawka zakłada m.in., że zbywane w związku z wykonaniem obowiązku dostosowania do ustawy udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział w środę w Sejmie, że projekt ustawy medialnej będzie procedowany raczej na posiedzeniu izby 11 sierpnia; wcześniej musi się odbyć się posiedzenie komisji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021