Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wrocław: Od 27 lipca Panorama Racławicka ponownie otwarta dla zwiedzających

Autor: PAP
Dodano: 21-07-2021 15:22

Po niemal rocznej przerwie spowodowanej remontem budynku, w którym eksponowana jest Panorama Racławicka, 27 lipca dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka udostępnione zostanie zwiedzającym.

Dobiegający końca trzeci etap modernizacji wnętrza charakterystycznej rotundy to największe dotychczas przedsięwzięcie inwestycyjne związane z ekspozycją Panoramy Racławickiej. Projekt o wartości niemal 30 mln zł otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 18 mln zł. Ponad 5 mln zł przekazano z budżetu państwa, a kolejne 5 mln zł z budżetu województwa dolnośląskiego.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski, przypomniał w środę podczas konferencji prasowej, że projekt modernizacyjny ostatecznie zakończy się we wrześniu, ale ekspozycja Panoramy Racławickiej zostanie, po rocznej przerwie, udostępniona zwiedzającym już 27 lipca. "Panorama Racławicka to wizytówka Wrocławia i regionu. W ciągu ponad 30 lat obraz zobaczyło blisko 11 mln ludzi" - podkreślił dyrektor.

Oszczanowski zwrócił uwagę, że budynek Panoramy Racławickiej zaprojektowany przez Ewę i Marka Dziekońskich w latach 50. XX w., to przykład brutalizmu w architekturze. "Zrobiliśmy wszystko, aby nie naruszyć wartości architektonicznej tego budynku, a dostosować go do standardów XXI w." - mówił.

W ramach prac modernizacyjnych przearanżowano przestrzeń holu wejściowego. Powstał tam m.in. sklep muzealny nawiązujący stylistyką do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W tzw. małej rotundzie w formie mappingu prezentowany będzie przebieg bitwy pod Racławicami. W dużej rotundzie, gdzie eksponowany jest obraz Styki i Kossaka, przygotowano kilka nowych ścieżek zwiedzania.

Zmodernizowano również instalacje wewnątrz budynku i systemy bezpieczeństwa.

Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny, który został namalowany przez kilku artystów na przełomie XIX i XX w. Jego głównymi autorami są Jan Styka i Wojciech Kossak. Obraz przedstawia epizod z Insurekcji Kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (1794). Dzieło powstało w latach 1893-94 na zamówienie miasta Lwowa.

Malowidło ma 114 metrów długości i 15 wysokości. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane we Lwowie w 1894 r. z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej. Była to jednocześnie setna rocznica bitwy pod Racławicami.

We Wrocławiu od 1985 r. dzieło jest eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym budynku rotundy. Ekspozycję obrazu uzupełnia sztafaż, ustawiony przed malowidłem i oświetlony tak, aby widz oglądający całość nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a zaczyna sam obraz.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021