Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Szumilas: Czarnek jest biegły w obrażaniu, ale brakuje mu pomysłu na dobrą edukację

Autor: PAP
Dodano: 21-07-2021 20:41

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek jest biegły w obrażaniu nauczycieli, uczniów, rodziców i samorządów, w centralizowaniu i ideologizowaniu szkoły, ale brakuje mu pomysłu na dobrą i nowoczesną edukację - mówiła w środę w Sejmie posłanka KO Krystyna Szumilas.

Na wstępie swojego wystąpienia w debacie nad wnioskiem o wyrażenie szefowi MEiN wotum nieufności, posłanka KO zapowiedziała złożenie wniosku do sejmowej komisji etyki o ukaranie posłanki PiS Agnieszki Górskiej, która była sprawozdawcą komisji edukacji, nauki i młodzieży. "To, co tutaj zostało powiedziane, nie było przedmiotem debaty na komisji" - uzasadniała.

"Pycha i arogancja, nieliczenie się ze zdaniem innych, obrażanie i dzielenie ludzi, kłamstwo - to nie są cnoty ani niewieście, ani męskie. To są wady. I ludzie obciążeni takimi wadami nie powinni mieć wpływu na wychowanie w szkołach następnego pokolenia Polek i Polaków" - mówiła była minister edukacji w rządzie PO-PSL.

Szumilas mówiła, że dla większości Polek i Polaków "cnoty niewieście" oznaczają "bierność, uległość i podporządkowanie". "Pan o takich ludziach mówi: +część społeczeństwa, która dokładnie rozumie wulgaryzmy na Strajku Kobiet, a nie rozumie słowa cnota+. Kto panu dał prawo do takiej arogancji i pychy? Do obrażania, dyskredytowania i obśmiewania zatroskanych o przyszłość swoich dzieci rodziców i dziadków?" - pytała posłanka KO.

Mówiła też o prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami. "Chce pan potraktować rodziców, jak prezes Kaczyński traktuje premiera. Teoretycznie premier Morawiecki może podjąć każdą decyzję samodzielnie, ale pod warunkiem, że uzyska zgodę prezesa. Prezes robi to nieformalnie. To, co robicie w swojej partii nas nie interesuje, ale w przypadku rodziców nadzór kuratora nad ich decyzjami będzie wynikał z ustawy, bo taki projekt przygotował pan minister Czarnek" - podkreśliła.

Szumilas zarzuciła Czarnkowi również, że "zajmuje się wszystkim, poza tym, czym powinien się zajmować". "Jest biegły w obrażaniu nauczycieli, uczniów, rodziców i samorządów, w centralizowaniu i ideologizowaniu szkoły, w mówieniu, kto jest normalny, a kto nie. Ale brakuje mu pomysłu na dobrą i nowoczesną edukację" - oświadczyła posłanka KO.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021