Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Niedzielski: ustawa o jakości w opiece zdrowotnej to kwestia jakości i bezpieczeństwa pacjenta

Autor: PAP
Dodano: 22-07-2021 13:22

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej, którą przygotowaliśmy, to zdefiniowanie jakości, zaakcentowanie roli pacjenta w jej definiowaniu i potwierdzenie, że ta jakość będzie doceniana finansowo – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, omawiając założenia nowej regulacji.

"Ta ustawa to nie tylko kwestia jakości, ale to również kwestia bezpieczeństwa pacjenta" - zaznaczył Niedzielski. "W ustawie, którą proponujemy wprowadzamy rozwiązanie, które nazywa się +no fault+, czyli system, w którym dbamy o bezpieczeństwo pacjenta poprzez rejestrowanie zdarzeń niepożądanych - będzie wprowadzony obowiązek prowadzenia takiego rejestru" - dodał.

Wyjaśnił również, że wszystkie jednostki i podmioty lecznicze, które będą świadczyły usługi zgodnie z oczekiwaniami formułowanymi przez pacjentów, będą otrzymywały gratyfikację finansową. Ma to być metoda promowania podmiotów rzeczywiście spełniających oczekiwania pacjentów.

"Chcemy wprowadzić również uproszczony tryb dochodzenia odszkodowania w przypadku błędów lekarskich czy zdarzeń niepożądanych, które dotyczą pacjenta" - poinformował minister.

Dodał, że powołany zostanie fundusz kompensacyjny. Umożliwi on w uproszczony sposób dochodzenie rekompensaty. Oznacza to, że droga sądowa nie będzie jedynym sposobem dochodzenia roszczeń czy rekompensaty.

"Ten fragment projektu został przygotowany razem z rzecznikiem praw pacjenta, ministrem Chmielowcem" - powiedział. "Przygotował on koncepcje, gdzie fundusz kompensacyjny będzie ulokowany przy rzeczniku praw pacjenta. Jest to bardzo ważne, bo to będzie instytucja działająca w logice i w duchu obrony praw pacjenta".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021