Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Przydacz: w rozmowie z Cholletem przedstawiłem stan prawny i fakt prac ws. noweli ustawy o radiofonii i telewizji

Autor: PAP
Dodano: 22-07-2021 16:58

Podczas spotkania z doradcą Departamentu Stanu Derekiem Cholletem przedstawiłem stan prawny i fakt prac parlamentarnych nad przepisami doprecyzowującymi wymogi wobec inwestorów zagranicznych w infrastrukturze medialnej - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Na briefingu został on zapytany czy temat projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji pojawił się podczas jego rozmowy z przebywającym z wizytą w Warszawie Derekiem Cholletem - podsekretarzem stanu i doradcą politycznym szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena.

Wiceszef MSZ powiedział, że "95 proc. czasu rozmowy było poświęconych tematyce bezpieczeństwa, tematyce relacji politycznych polsko-amerykańskich i to było główną przyczyną wizyty pana Cholleta właśnie w związku z tą tematyką". "Już od kilku tygodni wiemy o prowadzonych rozmowach prowadzonych pomiędzy Waszyngtonem a Berlinem dotyczących Nord Stream 2" - stwierdził Przydacz.

Dodał, że w końcówce czwartkowego spotkania "pojawiły się kwestie natury bilateralnej, także dotyczące obecności amerykańskich inwestorów w Polsce".

"Przedstawiłem stan prawny, jak wygląda to w dzisiejszej sytuacji, przedstawiłem fakt prac parlamentarnych nad przepisami doprecyzowującymi wymogi wobec inwestorów zagranicznych w tej infrarstrukturze jaką jest infrastruktura medialna" - poinformował.

Przypomniał, że prace nad przygotowaniem noweli trwają, ale zostały przesunięte "na kilka tygodni do przodu".

"Z mojej perspektywy, z perspektywy przedstawiciela władzy wykonawczej, trudno żebym komentował prace parlamentarne, poczekajmy na wynik tychże prac. Tak samo trudno, bym komentował kwestię decyzji Krajowej Rady radiofonii i Telewizji, która jest chciałem absolutnie niezależnym. W moim przekonaniu należy pozostawić jej tę decyzję, by wydała odpowiednią decyzję w oparciu o przepisy polskiego prawa. I to było moje stanowisko wobec pana Cholleta" - powiedział Przydacz.

Chollet przyjechał do Warszawy w środę. Jak zapowiedział Departament Stanu, podczas wizyty ma poruszać "szereg kwestii, w tym wspólne obawy dotyczące gazociągu Nord Stream 2 i szerszego bezpieczeństwa energetycznego". We wtorek i środę Chollet składał wizytę na Ukrainie.

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

W środę wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oświadczył, że Sejm zajmie się tym projektem raczej 11 sierpnia, a wcześniej oczywiście odbędzie w tej sprawie posiedzenie komisji.

Rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska poinformowała, że na czwartkowym posiedzeniu Rady odbyły się głosowania nad przyznaniem TVN koncesji, jednak żadne z nich nie przyniosło rozstrzygnięcia. Zapowiedziała kolejne głosowania w KRRiT w tej sprawie. Nie wiadomo jednak, kiedy do nich dojdzie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021