Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Ziobro: mam nadzieję na projekt generalnej reformy sądownictwa

Autor: PAP
Dodano: 23-09-2021 20:14

Dla mnie jako ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski nie ma projektu ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną SN. Jest dla mnie projekt generalnej reformy, dokończenia tego, co zostało zatrzymane cztery lata temu: reformy sądownictwa - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Polsat News.

Ziobro, pytany w czwartek w "Gościu Wydarzeń", kiedy poznamy projekt ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną SN odparł: "nie ma takiego projektu, przynajmniej dla mnie jako ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski. Jest dla mnie projekt generalnej reformy, dokończenia tego, co zostało zatrzymane cztery lata - reformy sądownictwa".

Jak mówił, cztery lata temu, jako minister sprawiedliwości dostał "czerwone polityczne światło", że nie należy tego kontynuować. "Biło ono od dużego koalicjanta, ale też od pana premiera, że w tej chwili jest szansa, aby porozumieć się z Europą, z Unią Europejską".

"Te cztery lata minęły i jesteśmy w momencie, kiedy możemy jeszcze raz rozpocząć. Mam nadzieję, że tak się stanie. W tym całym dużym projekcie jest też miejsce na gruntowną zmianę Sądu Najwyższego i w ramach tych zmian przeformułowania miejsca Izby Dyscyplinarnej" - dodał minister.

"Ten projekt już jest i co więcej - projekty, jeśli chodzi o strukturę sądownictwa powszechnego są i leżą w szufladzie już od czterech lat. (...) Sytuacja musiała dojrzeć, by pojawił się taki moment, kiedy będzie można te projekty uruchomić. Mam nadzieję, że niebawem to nastąpi - jestem w trakcie konsultacji politycznych. Chodzi o to, żeby nie było wielkich perturbacji i byśmy mogli przeprowadzić cały ten proces w sposób zgodny z poszanowaniem naszej suwerenności" - powiedział Ziobro.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział 20 września, że większość parlamentarna podejmie inicjatywę w zakresie Izby Dyscyplinarnej SN oraz że "jest pełna zgoda prezydenta Andrzeja Dudy, żeby poprawić te kwestie, o których wiemy dzisiaj, że nie domagają".

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska powiedziała PAP w weekend, że pilne działania ustawodawcze są konieczne do likwidacji konfliktu wokół sądownictwa, odnosząc się m.in. do lipcowej decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. "Chciałabym ponownie wezwać władze publiczne, które dysponują inicjatywą ustawodawczą, do pilnego podjęcia stosownych działań ustawodawczych. Są one konieczne w celu normalizacji sytuacji i likwidacji tego wielkiego konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości" - podkreśliła Manowska.

Projekt dotyczący Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał w sierpniu także wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021