Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Zgorzelski: będzie ekspertyza, która zdementuje raport europosła Jakiego

Autor: PAP
Dodano: 24-09-2021 17:08

Wicemarszałek Sejmu, polityk PSL Piotr Zgorzelski zapowiedział w piątek w Rzeszowie, że w przyszłym tygodniu przedstawi analizę, która - jak mówił - „zdementuje wszystkie rzeczy przedstawione w raporcie europosła Patryka Jakiego”. Dodał, że raport ten „zawiera bzdury”.

Na piątkowej konferencji prasowej na rzeszowskim Rynku Zgorzelski podkreślił, że PSL jest partią proeuropejską, a Polska, po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, powinna być aktywnym graczem w Unii, dla dobra swych interesów. "Nie powinniśmy być państwem, które rozsadza od środka UE" - zaznaczył przy tym.

Polityk PSL podkreślił, że UE i obecność w NATO gwarantują Polsce bezpieczeństwo. "Trzeba tego strzec i nie można tym grać" - oświadczył.

Wicemarszałek Sejmu odniósł się tym samym do raportu, który kilka dni temu przedstawił europoseł Patryk Jaki z Solidarnej Polski.

"Rzekomo wynika z niego jak wiele Polska straciła na przynależności w Unii Europejskiej. Nie ma większej bzdury. Jako wicemarszałek zleciłem ekspertyzę, na podstawie której, w ciągu najbliższych dni przedstawimy w Sejmie opinię, która wszystkie te rzeczy przedstawione przez posła Jakiego, zdementuje" - zapowiedział Zgorzelski.

Analizę ma przygotować prof. Jan Czekaj, ma ona być zaprezentowana w przyszłym tygodniu, w czwartek lub piątek w Sejmie.

Wicemarszałek podał, że bilans handlowy Polski w UE wynosi ponad 1 bln 650 mld zł. "Oczywiście także jest dodatni bilans, jeśli chodzi o składkę i fundusze pozyskiwane m.in. na Wspólną Politykę Rolną czy też na fundusze strukturalne. Także nasi obywatele, nasi przedsiębiorcy mają swobodny dostęp do rynków zachodnich" - mówił.

W ocenie Zgorzelskiego, poprzez takie "nierzetelne raporty" jak europosła Jakiego, elektorat antyunijny w Polsce może wzrosnąć. "I będziemy musieli mierzyć się z takimi zagrożeniami jak w Wielkiej Brytanii. Stąd nasza propozycja, aby przynależność Unii Europejskiej wpisać do konstytucji" - powiedział wicemarszałek i stwierdził, że w wielu krajach taki zapis w konstytucji się znajduje.

Obecny na konferencji poseł PSL z Podkarpacia Mieczysław Kasprzak poinformował, że klub KP-PSL na najbliższym posiedzeniu Sejmu zgłosi projekt ustawy obniżający podatek VAT na gaz, prąd i paliwa do 5 proc. "Dlatego, że mamy do czynienia z galopującym wzrostem cen. Cena hurtowa gazu wzrosła w tym roku czterokrotnie. Tak samo cena energii wzrasta drastycznie. Potrzebne jest szybkie działanie" - dodał Kasprzak.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021