Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Zagrożony termin wyborów i referendum? Rolnicy naciskają

Autor: tm
Dodano: 24-08-2015 09:50 | Aktualizacja: 24-08-2015 12:18

Już na 550 mln zł, szacuje straty rolników wywołane przez suszę, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednak po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej referendum i wybory parlamentarne musiałby być przesunięte na później - pisze „Rzeczpospolita”. Takiej decyzji nie wyklucza jednak premier Ewa Kopacz.

Ministerstwo zastrzega, że straty mogą być jeszcze większe. Część rolników oczekuje ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Taka decyzja pomogłaby im uzyskać pieniądze na pokrycie strat spowodowanych przez suszę.

To uprości korzystanie z wielu instrumentów rekompensujących straty - powiedział dziennikowi Wiktor Szmulewicz, prezes zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Stan klęski żywiołowej: bez wyborów

Jednak taka decyzja miałaby daleko idące konsekwencje polityczne, ponieważ konstytucja mówi, że w czasie trwania stanu klęski żywiołowej, a także 90 dni po jego dowołaniu nie przeprowadza się wyborów parlamentarnych oraz ogólnokrajowych referendów.

Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej nawet w jednej gminie spowodowałoby konieczność przesunięcia terminu tegorocznych wyborów do Sejmu i Senatu - potwierdził w rozmowie z gazetą Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Sprawą ma się zająć rząd. Wprowadzenia stanu klęski żywiołowej nie wyklucza premier Ewa Kopacz.

Ogromne straty rolników

Z powodu suszy ucierpiały plantacje owoców, ale także produkcja zwierzęca. Susza w znacznym stopniu utrudnia prowadzenie gospodarstw rolnych. Zbiory są mniejsze, niż prognozowano.

Trudniej także zapewnić pożywienie dla zwierząt. Wszystko wskazuje na to, że obniży się także produkcja mleka. Susza oznacza bowiem także mniejszą ilość paszy dla zwierząt. Według ostatnich szacunków, susza dotknęła ponad 800 tysięcy hektarów upraw.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019