Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Błaszczak: jestem dumny, że rząd, który współtworzę mógł korzystać z wiedzy i rad Jerzego Targalskiego

Autor: PAP
Dodano: 28-09-2021 14:31

Jestem dumny, że rząd który mam zaszczyt współtworzyć mógł korzystać z wiedzy i rad Jerzego Targalskiego - napisał do uczestników wtorkowych uroczystości pogrzebowych dr. Jerzego Targalskiego szef MON Mariusz Błaszczak.

We wtorek od godz. 13 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbywa się msza święta pogrzebowa dr. Jerzego Targalskiego, historyka, doktora nauk humanistycznych, politologa, orientalisty, działacza opozycyjnego w okresie PRL i publicysty.

W liście do uczestników wtorkowych uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Jerzy Targalski był wybitnym analitykiem oraz autorem niezliczonej liczby analiz, "które regularnie trafiały na biurko Ministra Obrony Narodowej oraz szefów wywiadu i kontrwywiadu wojskowego".

"Kiedy w 1989 roku Polska wybijała się na niepodległość, on jako jedyny, a na pewno jeden z niewielu przestrzegał nas przed projektowaną w Moskwie transformacją, zamiast prawdziwej niepodległości" - napisał Błaszczak.

Dodał, że Targalski chciał zniszczenia komunizmu i wywalczenia Polski niepodległej, a nie Polski, "która dobrowolnie będzie wypełniała rolę przydzieloną jej w Moskwie".

Szef MON wskazał, że Targalski - kiedy Polska tkwiła jeszcze w Układzie Warszawskim - pisał o Międzymorzu i przezwyciężaniu tragicznej historii w relacjach z Litwinami i Ukraińcami, biznesowym zakorzenieniu Amerykanów nad Wisłą, rozbudowie infrastruktury odstraszania NATO w Europie Wschodniej.

Dodał, że w wymiarze wewnętrznym Jerzego Targalskiego program walki o niepodległość Polski opierał się na przełamaniu przesądów, schematów myślenia, czy poglądów uznanych za obowiązujące.

Podkreślił, że jego wykłady, ćwiczenia i seminaria w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i w Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Wojennej "miały niejako przemienić młodych Polaków z niewolników na ludzi wolnych", bo - jak mówił - tylko tacy mogą zrozumieć zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne dla Polski oraz wyzwania w 21 wieku.

"Jestem dumny, że rząd, który mam zaszczyt współtworzyć mógł korzystać z wiedzy i rad Jerzego Targalskiego. Wierzę, że wielka spuścizna pisarska zmarłego wyda jeszcze niejeden zdrowy owoc dla Polski niepodległej" - zaznaczył.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021