Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Premier: pogląd, że beneficjentem wiedzy mogą być ci, którzy potrafią ją skomercjalizować - niewłaściwy

Autor: PAP
Dodano: 30-09-2021 16:10

Pogląd, że beneficjentem dziś nagromadzonej wiedzy mogą być ci, którzy najsprawniej potrafią tę wiedzę nie tylko przyswoić, ale skomercjalizować jest z gruntu niewłaściwy - mówił w czwartek podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że w dzisiejszym świecie nawarstwiania się wiedzy jest dużo wyzwań dotyczących regulacji prawnych.

Wśród innych wyzwań współczesności wymienił rosnącą rolę korporacji, które - jak mówił - mają monopol poprzez nagromadzony kapitał. Wskazywał też na potrzebę tworzenia antymonopolowych regulacji na poziomie międzynarodowym.

"Polska jako państwo, które miało ogromnego pecha w historii - nie mogliśmy się rozwijać podobnie do naszych zachodnich sąsiadów, dziś musimy cały czas nadrabiać te zaległości i przez brak możliwości sięgania po najnowsze technologie lub utrudnienie sięgania po najnowsze technologie, biegniemy w tym wyścigu z workiem pełnym kamieni pod górę" - mówił Morawiecki.

Ocenił, że beneficjentem wiedzy akademickiej są korporacje, które mogą przekształcić tę wiedzę w nowoczesne technologie.

"Pogląd, że beneficjentem dzisiaj nagromadzonej wiedzy mogą być ci, którzy w najsprawniejszy sposób potrafią niejako przez ochronę własności intelektualnej tę wiedzę nie tylko przyswoić, ale skomercjalizować ją, przekształcić w dobra sprzedawalne, jest z gruntu niewłaściwy" - powiedział Morawiecki.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021