Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Niedzielski: środowisko akademickie winno kształtować świadomość o szczepieniach

Autor: PAP
Dodano: 01-10-2021 14:29

Szczepienia przeciw COVID-19 oparte są na nauce i dowodach, to nie jest żaden eksperyment. Środowisko akademickie musi kształtować tę świadomość, mierzyć się z fikcyjnymi teoriami i zmanipulowanymi argumentami – powiedział w piątek w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ uczestniczył w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

"Dziś jest ważny, symboliczny dzień, pierwszy października od zawsze nam się kojarzy z początkiem roku akademickiego. Przez długi czas miałem przyjemność być wykładowcą, pracować na uczelni, to szczególny dzień" - powiedział na konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie szef MZ.

"Tym razem, i tutaj na Lubelszczyźnie, ale w ogóle w kontekście zbliżającej się czy już trwającej czwartej fali, ten dzień powinien być dniem refleksji nad tym, że rozpoczynamy rok akademicki poświęcony nauce, nauce nie tylko w sensie dydaktycznym, ale też prowadzenia badań, poszerzania wiedzy i świadomości. To ma bardzo wyraźny kontekst covidowy" - dodał.

Minister akcentował, że "ośrodki akademickie, instytuty badawcze i inne jednostki, które realizują cywilizacyjne wyzwanie rozwoju nauki, to są jednostki, które również ponoszą odpowiedzialność za kształtowanie w świadomości w sferze szczepień".

Niedzielski mówił, że poziom wyszczepienia w Polsce można uznać za sukces, ale zawsze może być lepiej.

"Pod tym względem cały czas jest konieczność pokazywania, że to co robimy, czyli Narodowy Program Szczepień i akcja szczepienia w całej Polsce, to działalność oparta na nauce, na dowodach naukowych, to nie jest żaden eksperyment medyczny, to mechanizmy, które już dawno są znane naukowcom na całym świecie" - podkreślił minister.

Zaznaczał, że środowisko akademickie musi ponosić odpowiedzialność za "mierzenie się z fikcyjnymi teoriami, zmanipulowanymi argumentami". "To jest ta odpowiedzialność za tłumaczenie, że to co robimy, jest zgodne z prawidłami nauki, z rozumem" - podkreślił.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021