Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kosiniak-Kamysz: PSL ma swój projekt zmiany konstytucji; cieszę się, że po 2 latach wszyscy się do niego przekonują

Autor: PAP
Dodano: 01-10-2021 14:48

PSL ma swój projekt zmiany konstytucji polegający na wpisaniu do niej członkostwa Polski w UE i cieszę się, że po dwóch latach wszyscy się do niego przekonują - stwierdził w piątek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o projekt przygotowany przez KO.

Szef PO Donald Tusk poinformował w piątek, że klub KO zdecydował się złożyć projekt zmiany konstytucji, który ma gwarantować, że tylko w referendum lub większością 2/3 głosów w Sejmie i w Senacie może zapaść decyzja o wyjściu Polski z UE.

Kosiniak-Kamysz powiedział PAP, że PSL już dwa lata temu złożyło swój projekt zmiany konstytucji polegający na wpisaniu do niej członkostwa Polski w UE. "Poparł to już prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu 3 maja 2019 roku. I myślę, że popiera to też większość Polaków" - powiedział lider PSL.

Dodał, iż cieszy się, że teraz popierają to też wszystkie partie opozycyjne. "Bo przedtem mówili, że nie zmienia się konstytucji z PiS-em" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Na pytanie, jak ocenia projekt zmiany konstytucji zaprezentowany przez Tuska, szef ludowców odparł: "Nie jestem od oceny Donalda Tuska". "My mamy swój projekt i po dwóch latach cieszę się, że wszyscy się do niego przekonują" - powtórzył.

Według lidera PSL, dla rzetelności sprawy w Sejmie powinny być rozpatrywane oba projekty - przygotowany przez PSL i zaprezentowany przez Donalda Tuska.

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może złożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

KO proponuje, by do konstytucji wprowadzić zapis, że "wypowiedzenie umowy międzynarodowej wymaga zgody wyrażanej w ustawie, uchwalanej przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy liczby senatorów albo w referendum ogólnokrajowym".

W swym projekcie PSL zaproponowało dodanie do konstytucji nowego rozdziału poświęconego członkostwu Rzeczpospolitej w Unii Europejskiej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021