Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Ratas: inicjatywaTrójmorza przyczyniła się do wzrostu potencjału gospodarczego regionu

Autor: PAP
Dodano: 04-10-2021 11:08

Inicjatywa Trójmorza przyczyniła się do wzrostu potencjału gospodarczego naszego regionu; zwłaszcza w transporcie, energetyce i sektorze cyfrowym - ocenił w poniedziałek przewodniczący parlamentu Estonii Riigikogu Juri Ratas.

Ratas był wirtualnym gościem Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele dziewięciu państw Europy Środkowej i Bałkanów, a takze m.in szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Przewodniczący parlamentu Estonii podkreślił, że przez ostatnie sześć lat inicjatywa Trójmorza przyczyniła do wzrostu potencjału gospodarczego naszego regionu. "Nadal wyprzedzamy Europę Zachodnią, jeśli chodzi o PKB (Produkt Krajowy Brutto bez uwzględnia różnic w wielkości populacji-PAP)" - powiedział Ratas. Według niego inicjatywa pomaga też przyciągać inwestorów. "Jesteśmy regionem innowacyjnym z olbrzymim potencjałem wzrostu, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor transportu, energetyki i sektor cyfrowy" - podkreślił przewodniczący parlamentu Estonii.

Zwrócił też uwagę, że inicjatywa Trójmorza jest strategicznie ważna dla polityki zagranicznej i gospodarczej państw ją tworzących. "Ale nadal nie jest znana wśród opinii publicznej naszych krajów. Jako parlamentarzyści mamy bezpośredni mandat od naszych wyborców i możemy bezpośrednio ich poinformować o tej inicjatywie" - powiedział Ratas.

W jego ocenie młodzi parlamentarzyści odgrywają ogromną rolę w informowaniu młodego pokolenia i włączaniu go do procesu budowy inicjatywy Trójmorza. "Musimy poprawić kontakty pomiędzy ludźmi, aby zbudować rozpoznawalność Trójmorza i zwiększyć potencjał inwestycyjny" - zaznaczył przewodniczący parlamentu Estonii.

Dodał również, że inicjatywa Trójmorza może stać się modelem dla całego świata tego, jak rozwijać partnerstwa prywatno-publiczne, aby zwiększać zaufanie i transparentność.

Inicjatywa Trójmorza to płaszczyzna współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do UE. Zapoczątkował ją w 2015 r. prezydent Andrzej Duda, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Pierwszy szczyt Inicjatywy odbył się w 2016 r. w chorwackim Dubrowniku. Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021