Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Pomaska: w głowie prezesa Kaczyńskiego siedzi szalony pomysł wyprowadzania Polski z UE

Autor: PAP
Dodano: 08-10-2021 15:46

W głowie prezesa Kaczyńskiego siedzi szalony pomysł wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej - powiedziała w piątek w Gdańsku posłanka Agnieszka Pomaska (KO), odnosząc się do wyroku TK ws. prymatu polskiej konstytucji nad prawem UE.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Według parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej z Pomorza, orzeczenie TK to duży krok w kierunku polexitu. "PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej" - oświadczyli podczas piątkowej konferencji prasowej w Gdańsku. W briefingu wzięli udział: Agnieszka Pomaska, Barbara Nowacka, Tadeusz Aziewicz oraz europoseł Janusz Lewandowski.

"Wiemy, że za decyzją TK stoją politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz prezes Jarosław Kaczyński, bo to w jego głowie siedzi ten szalony pomysł wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej. To proces, który obserwujemy każdego dnia, kiedy rządowi liderzy udają do Brukseli, Strasburga oraz innych krajów europejskich i budują mury, szukają wrogów i zostają osamotnieni. Dzisiaj tak naprawdę rozpoczynamy bój o Polskę. O to, którą drogą podążać będzie nasz kraj przez najbliższe 15-20 lat" - powiedziała Agnieszka Pomaska.

W ocenie Janusza Lewandowskiego polexit dokonuje się na naszych oczach. "Polexit nie musi być zadeklarowany, może być pełzający. Wczoraj pseudotrybunał Julii Przyłębskiej wyprowadził Polskę z przestrzeni prawnej UE po to, by dać wolną rękę Jarosławowi Kaczyńskiemu i Zbigniewowi Ziobrze w dobijaniu resztek polskiej praworządności i demokracji. Rodzi to bardzo poważne następstwa - finansowe, geopolityczne" - powiedział europoseł, dodając, że bez unijnych pieniędzy Polska nie ma szans na równanie do zachodniego standardu życia.

"Wspólnota europejska oparta jest na ideałach wolności, tolerancji, społeczeństwa otwartego i tych ideałów będziemy bronić. Nie pozwolimy, żeby Jarosław Kaczyński zaprowadził nas na wschód. Nie pozwolimy na wyprowadzenie nas z Unii" - zaznaczył Tadeusz Aziewicz.

Barbara Nowacka pokreśliła, że członkostwo w UE jest w interesie Polski. "Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo zmieniła się Polska dzięki wstąpieni do UE, jak wielkie fundusze, umożliwiające rozwój polskich wsi, przychodzą do nas strumieniami. (...) To, co wydarzyło się wczoraj, to pełzający polexit. Wyroki to nie pudełko czekoladek. Nie możemy ich sobie wybierać tylko tych, które nam się podobają" - dodała.

Po czwartkowym orzeczeniu TK ws. wyższości polskiej konstytucji nad prawem europejskim lider PO Donald Tusk wezwał na Twitterze i Facebooku, by w najbliższą niedzielę stawić się w Warszawie na demonstrację "w obronie Polski europejskiej". Pomorscy parlamentarzyści również zachęcali do udziału w tym wydarzeniu.

"Wszyscy, dla których demokracja, europejskie wartości są ważne, powinni uczestniczyć w tym marszu. Nie możemy dopuścić do wyjścia Polski z Unii. Przyszłość naszej ojczyzny jest w UE" - tłumaczyli.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021