Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Niedzielski: apeluję do społeczności akademickiej, by walczyć o prawdę i głosić wiedzę

Autor: PAP
Dodano: 11-10-2021 11:54

Apeluję do społeczności akademickiej, aby walczyć o prawdę. To nasz obowiązek, by walczyć o prawdę, głosić wiedzę, mówić o obiektywnych wynikach badań - powiedział w poniedziałek w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ uczestniczy w inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

"To kolejny rok akademicki, który rozpoczynamy w realiach walki z pandemią. Pandemią, która odznaczyła ogromne piętno (...) w każdej dziedzinie życia. Ten rok, który dzisiaj rozpoczynamy daje nam nadzieję na systematyczny powrót do normalności" - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że działania podejmowane w kierunku powrotu do normalności są możliwe dzięki wiedzy, nauce, badaniom i zdobyczom cywilizacyjnym. "Odwoływanie się do badań, faktów, wniosków z debaty naukowej - to motto powinno przyświecać nam na drodze do normalności" - zaznaczył.

Niedzielski zauważył, że obecnie obserwujemy różne kryzysy - nie tylko ten zdrowotny związany z pandemią, ale również kryzys autorytetów. "Kryzys autorytetów widzimy w takich trywialnych przejawach jak ruch antyszczepionkowy, który - zamiast wiedzy, badań, opierania się na dowodach - prezentuje i proponuje nam łatwą manipulację, powierzchowną wiedzę, uproszczenia, skróty myślowe, które prowadzą do zupełnie nieracjonalnych wniosków. Niech ten nowy rok akademicki będzie walką o przywrócenie autorytetu wiedzy, który może wyprowadzić nas z kryzysu pandemicznego" - zaakcentował.

Zaapelował też do społeczności akademickiej, aby walczyła o prawdę. "To nasz obowiązek, by walczyć o prawdę, głosić wiedzę, mówić o obiektywnych wynikach badań, przekonywać do racjonalności, która w tej wiedzy jest głęboko osadzona" - dodał.

Minister zdrowia powiedział, że innowacje są tą siłą w medycynie, która pomaga osiągnąć niemożliwe. "Najnowsze technologie to odpowiedź na deficyty finansowe czy kadrowe oraz starzenie się społeczeństwa i związane z tym większe zapotrzebowanie na świadczenia medyczne" - podkreślił.

"Życzę, byśmy w tym nowym roku akademickim - dzięki zdobyczom wiedzy, nauki, techniki - mogli powrócić do normalności i zająć się tym, co najważniejsze w życiu akademickim, czyli badaniami i edukacją" - podkreślił szef MZ.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021