Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Jarosław Sachajko na czele zespołu ds. zmiany ordynacji wyborczej

Autor: PAP
Dodano: 13-10-2021 13:59 | Aktualizacja: 13-10-2021 14:31

Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko stanął na czele zespołu ds. zmiany ordynacji wyborczej. Jak powiedział PAP, spotkania zespołu będą odbywać się raz w miesiącu, a jego celem będzie wypracowanie takich rozwiązań, które nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu.

Parlamentarny Zespół ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną powstał na mocy umowy programowej Kukiz'15 z PiS, zawartej na przełomie maja i czerwca.

Na środowym, inauguracyjnym spotkaniu zespół wybrał prezydium. Przewodniczącym został Jarosław Sachajko z koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia, a wiceprzewodniczącymi: Kazimierz Smoliński z PiS, Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej-PSL i Krystian Kamiński z Konfederacji.

Sachajko przekazał PAP, że w ciągu tygodnia posłowie mają przysłać swoje propozycje planu pracy. "Ja mam plan pracy na najbliższe osiem spotkań, ale nie chciałem narzucać tego planu, bo - jako Demokracja Bezpośrednia - bardzo demokratycznie chcemy do tego zespołu podejść" - dodał.

Poseł przyznał, że celem prac zespołu będzie wypracowanie wspólnej propozycji zmian w ordynacji wyborczej, która nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu. "To prosto brzmi, ale w realizacji mogą być problemy, bo tych modeli ordynacji mieszanych jest bardzo dużo" - powiedział.

"Już na pierwszym spotkaniu zespołu wywiązała się ciekawa dyskusja o nieefektywnej ordynacji, którą w tej chwili mamy" - przekazał Sachajko. "Mówiliśmy o samorządach, jak to działa w gminach" - dodał.

Przewodniczący zespołu przyznał, że spotkania będą się odbywały raz w miesiącu. Zespół ds. zmian w ordynacji liczy obecnie 23 posłów i jednego senatora. W jego skład wchodzą posłowie PiS, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050, Konfederacji, Kukiz'15 i Polskie Sprawy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022