Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

MSZ: komunikat MSZ o przekazaniu sprzętu medycznego dla Rumunii

Autor: PAP
Dodano: 14-10-2021 18:21

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Rumunii i rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt medyczny, Polska przekazała 50 koncentratorów tlenu o pojemności 5 litrów.

Prośba o wsparcie w walce z Covid-19 została przekazana do Polski za pośrednictwem CECIS (Common Emergency Communication and Information System) i natychmiast spotkała się z pozytywną odpowiedzią polskiego rządu. Koncentratory tlenu zostały przekazane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

W Rumunii odnotowywano w ciągu ostatnich dwóch dni po 15 tys. przypadków zakażeń koronawirusem dziennie i jest to najwyższy wynik od początku pandemii. Taki poziom zakażeń, zważywszy na liczbę ludności, odpowiadałby 30 tys. przypadków w Polsce. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano też w Rumunii rekordową liczbę zgonów, a lokalne media raportują o braku miejsc w szpitalach.

Polska od miesięcy angażuje się w pomoc w walce z pandemią Covid-19 w Europie i na świecie. Zważywszy na strategiczne partnerstwo, które łączy nas z Rumunią i bliską współpracę, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa, Polska podjęła błyskawiczną decyzję o przekazaniu pomocy.

W ramach solidarności międzynarodowej i walki z pandemią Polska wysłała w ostatnich kilkunastu miesiącach w odpowiedzi na potrzeby międzynarodowe sprzęt medyczny, leki oraz środki ochrony osobistej wielu państwom na całym świecie. Polska pomoc trafiła m.in. do mieszkańców Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Uzbekistanu, Wietnamu, Indii, Iraku i Irackiego Kurdystanu, a także do państw Bałkanów Zachodnich. Polscy medycy angażowali się bezpośrednio w niesienie pomocy chorym na Covid-19, między innymi we Włoszech, Kirgistanie i USA. W minionych miesiącach Polska przekazała także szczepionki przeciwko Covid-19 dla mieszkańców Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii, Norwegii i Kirgistanu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021