Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Fogiel: Wystąpienie premiera w PE elementem ofensywy dobrej woli

Autor: PAP/AT
Dodano: 19-10-2021 20:15 | Aktualizacja: 19-10-2021 20:16

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim to część większej ofensywy nakierowanej na to, żeby wykazać maksimum dobrej woli w kontaktach z naszymi partnerami unijnymi - podkreślił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim, w której wzięła udział także szefowa KE Ursula von der Leyen miała związek z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjnego 7 października wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. W debacie wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Po wystąpieniach europosłów premier poinformował o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

"Dzisiejsze wystąpienie premiera Morawieckiego na forum Parlamentu Europejskiego to część większej ofensywy nakierowanej na to, żeby wykazać maksimum dobrej woli w kontaktach z naszymi partnerami unijnymi" - powiedział Fogiel w telewizji "Republika".

Przypomniał też o liście szefa polskiego rządu do premierów i prezydentów państw UE z zapewnieniem, że Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej.

Jak zauważył Fogiel, "jedyne co zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, to rozszerzające interpretacje Trybunału Sprawiedliwości UE - zakusy na to, żeby w sposób niedemokratyczny, bez zgody wszystkich państw członkowskich rozszerzać kompetencje UE w sposób, który nie został przewidziany w traktatach".

Według polityka PiS "dzisiaj Polska jest traktowana przez liberalnolewicową większość w Parlamencie Europejskim jako chłopiec do bicia". Jego zdaniem, "takie precedensy mogą posłużyć do ataku na dowolny kraj".

Fogiel dodał, że UE to organizacja o ambicjach politycznych, "przestrzeń, w której odbywają się gry interesów", a "pod płaszczykiem ataków na Polskę" kryją się interesy innych krajów członkowskich.

"Polska walczy o swoje interesy, inne kraje walczą o swoje. My domagamy się jednego - żeby respektować zasadę równoprawnego traktowania państw członkowskich. I z pewnością o tym również będzie mówił premier na posiedzeniu Rady" - dodał polityk PiS.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022