Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Rok rządu PiS: Lubnauer mówi o kicaniu Polski w miejscu

Autor: GP/PAP
Dodano: 16-11-2016 12:13 | Aktualizacja: 16-11-2016 12:23

• Poseł Nowoczesnej nie jest pod wrażeniem poparcia dla PiS po roku rządów tej partii. Opozycyjna polityk spodziewała się wyższego poparcia dla formacji rządzącej.
• Lubnauer ocenia, że winę za taki stan rzeczy ponosi brak ewidentnych sukcesów PiS, gdy jedynym udanym działaniem PiS jest propaganda.
• W ostatnim sondażu poparcie PiS oscyluje wokół 38 proc., tj. blisko wyniku wyborczego z 2015 roku.

- Chaos, niekompetencje i spory - podsumowała działanie rządu PiS w Polsce poseł opozycji, Katarzyna Lubnauer. Goszcząca w Polsat News polityk oceniła, że sytuacja wokół PiS wygląda jak wygląda, bo partia działa w oparciu o propagandę.

- PiS ma jeden sukces, ma świetną propagandę - powiedziała poseł. - (PiS) ma media do tego, by tę propagandę prowadzić. Partia ma wszystkie media publiczne.

- Jesteśmy po roku rządów. Poparcie dla PiS, w niektórych sondażach znacząco spadło, nawet do 29 proc., w innych się utrzymało. - Poseł następnie przytoczyła znaną tendencję dla obozów rządzących, jeśli chodzi o poparcie. Rządy często po pierwszym roku sprawowania władzy cieszą się wyższym poparciem niż w dniu wyborów. Lubnauer nie widzi takiej tendencji wobec gabinetu Beaty Szydło.

Miał być skok, jest brak postępów?

Rząd PiS obiecał nam skok, a mamy kicanie w miejscu - powiedziała poseł Nowoczesnej. -  Powiedziano, że po rządzie "ciepłej wody w kranie" zaczną działać pewne rzeczy... które nadal nie działają.

Wymieniła następnie służbę zdrowia, administrację sądową, Trybunał Konstytucyjny. - Nie działa wojsko w Polsce. Nadal jest niedozbrojone, a za chwilę przestanie działać edukacja - kończyła opinią o reformie edukacji Anny Zalewskiej opozycyjna polityk.

- Kicanie, o którym wspomniałam, z jednej strony sprawia, że poparcie dla PiS nie spada. Z drugiej strony też nie rośnie - konkludowała ocenę polityczną pytana.

PiS w ostatnim sondażu poparcie

Ostatni sondaż CBOS z listopada tego roku wydaje się być w delikatnej sprzeczności z oceną poseł Lubnauer. W tym badaniu PiS osiąga wynik plasujący partię daleko przed formacją samej poseł. PiS z wynikiem 38 proc. poparcia ma nad Nowoczesną 21 punktów proc. przewagi. Partia Ryszarda Petru jest druga w zestawieniu.

Najnowsze sondaże zobaczysz tutaj

Należy zaznaczyć, że w wyborach do Sejmu, rok temu PiS osiągnęło w całej Polsce 37,58 proc. poparcia. Ten wynik pozwolił partii Jarosława Kaczyńskiego skonstruować, po raz pierwszy po 1989 roku, samodzielną większość rządzącą.

Ryszard Petru krytykuje działania premier

W dniu 15 listopada podsumowanie działania rządu przedstawił też Ryszard Petru. Polityk był kategoryczny w ocenie działań gospodarczych rządu.

- Przedsiębiorców, polskie firmy, Polaków nie przekonała prezentacja na slajdach pana wicepremiera Morawieckiego. Przedsiębiorcy wstrzymują inwestycje, złoty się osłabia, pieniądze wyparowują z giełdy - wyliczał.

Lider Nowoczesnej uznał, że miniony rok rządów PiS był złym rokiem, w którym gospodarka bardzo mocno wyhamowała. - Gdybyśmy w takim tempie wyhamowywali dalej, to w roku wyborczym będziemy w recesji, nie będziemy w stanie spłacić długów, będzie nam groziła Grecja - zaznaczył.

- PiS i jego ministrowie są wyjątkowo niekompetentni, nie mają zrozumienia dla gospodarki, wydaje im się, że tak jak Polaków okłamali, tak gospodarkę mogą okłamać, ślepo i tępo realizują niektóre obietnice wyborcze, nie patrząc na to, z czego je sfinansować - podkreślił szef Nowoczesnej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019