Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Rzeszów: 20 lat Teatru Przedmieście, pierwszej na Podkarpaciu sceny niezależnej

Autor: PAP
Dodano: 07-11-2021 11:26

Spektaklami "Święto" według prozy Wiesława Myśliwskiego i najnowszym autorskim "Kiedyś Ci opowiem..." Teatr Przedmieście w Rzeszowie, pierwsza niezależna scena teatralna na Podkarpaciu, uczci jubileusz 20 lat działalności. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek.

Jak poinformował Maciej Szukała z Teatru Przedmieście, w ciągu trzech dni obchodów 20-lecia tej artystycznej wspólnoty teatralnej pokazane zostaną dwa spektakle. Pierwszym z nich będzie "Święto" z 2011 r., według prozy Wiesława Myśliwskiego, i autorskie przedstawienie "Kiedyś Ci opowiem..." z 2021 r.

"Gościem specjalnym naszego teatralnego święta będzie znakomita aktorka Irena Jun, która pokaże monodram +Stara kobieta wysiaduje+ Tadeusza Różewicza" - zachęcał Szukała.

W programie obchodów, które potrwają do 13 listopada, znajdzie się jeszcze koncert "Tonight! Przedmieście & przyjaciele" oraz liczne wydarzenia towarzyszące, w tym: panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi, toast urodzinowy, warsztaty dramatopisarskie oraz spotkania z aktorami.

Teatr Przedmieście to pierwsza na Podkarpaciu niezależna scena teatralna. Powstał z inicjatywy absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego Anety Adamskiej, reżyserki, scenarzystki i aktorki. Teatr współpracuje z wieloma instytucjami i ośrodkami teatralnymi w Polsce i za granicą.

"Przez 20 lat istnienia stworzyliśmy 24 spektakle, które gościły na wielu scenach w całej Polsce i Europie. Nasze przedstawienia były wielokrotnie nagradzane i opisywane w pismach branżowych" - przypomniał teatr.

Teatr Przedmieście organizuje też festiwale i wydarzenia artystyczne, m.in.: "Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor" (współorganizator), a także Festiwal Teatralny "Buda Jarmarczna", wieczory literackie z mistrzami słowa. Prowadzi też działania edukacyjne.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022