Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Liberadzki (SLD): Tusk się przyzwyczaił, wątpię by wrócił

Autor: GP
Dodano: 19-01-2017 08:57 | Aktualizacja: 19-01-2017 10:38

• Nowy wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE), polityk SLD Bogusław Liberadzki jest pewny, że nie ma innych, polskich kandydatów za Donalda Tuska do Rady Europejskiej.
• Liberadzki jest jednocześnie zdania, że powrót Tuska do polskiej polityki jest mało prawdopodobny. - Przez te dwa lata przywykł do innego stylu życia - uznał polityk.
• Liberadzki został w środę (18 stycznia) wybrany na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Maj i wybór nowego szefa Rady Europejskiej zbliża się wielkimi krokami, tymczasem Donald Tusk nadal nie ustosunkował się do swojej ewentualnej reelekcji na stanowisko przewodniczącego RE, które objął w 2014 r.

- Jest duża dyskusja, czy Donald Tusk powinien pozostać na drugą kadencję - mówił w rozmowie z "Super Expressem" eurodeputowany Bogusław Liberadzki z SLD. - Dla Polski byłoby to oczywiście rozsądne, bo szanse na to, żeby jakiś inny Polak piastował takie stanowisko w najbliższych latach są znikome...

Liberadzki jest zdania, że za takim obrotem sprawy przemawia sytuacja w Unii i wewnętrzny podział jej stanowisk. Polityk podkreślił, że lewicowe ugrupowania w różnych krajach rządzą lub współrządzą. Naturalnym jest, że ta strona sceny politycznej będzie miała wpływ na podział stanowisk i personalia.

W drugim wypadku, gdyby Tusk zrezygnował z walki o fotel, który obecnie piastuje, Liberadzki nie widzi go ponownie w Warszawie.

Czytaj też: Stanisław Karczewski nie widzi poparcia dla Tuska z Warszawy

- Gdybym miał zgadywać, to powiedziałbym, że (Tusk) nie wróci (do polskiej polityki). Przez te dwa lata przywykł do innego stylu życia, do innego sposobu działania - mówił już o bardziej osobistym charakterze pracy byłego polskiego premiera. - Odwykł od tej "nawalanki" i nie sądzę, żeby się w tym dobrze czuł. Sądzę, że ma też świadomość, że nie jest wcale aż tak oczekiwany

Dla Liberadzkiego, jedynym politykiem, który w polskiej polityce, zniknął i wrócił, był Jarosław Kaczyński. - Ale to była taka emigracja wewnętrzna, przy ciągłej obecności w życiu politycznym na pierwszej linii, więc trudno to porównać - dookreślił.

Polityk wybrany wiceszefem Parlamentu Europejskiego

Bogusław Liberadzki z dniem 18 stycznia został wybrany na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego (PE). Głosowania były podyktowane połową kadencji ciała parlamentarnego przy Unii, które w połowie kadencji zmienia składy prezydium. To efekt szerszego porozumienia miedzy frakcjami PE.

Najbardziej ważną zmianą w Brukseli była zmiana na fotelu przewodniczącego PE. Został nim Włoch Antonio Tajani.

Bogusław Liberadzki został wiceszefem PE, obok Ryszarda Czarneckiego (PiS), który utrzymał to stanowisko, mimo wspomnianych zmian. Europosłowie wybrali Liberadzkiego dużą ilością głosów - otrzymał poparcie 378 deputowanych. Czarnecki - 328.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020