Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Dalsze prace ws. metropolii w woj. śląskim na następnym posiedzeniu Sejmu

Autor: PAP/JS
Dodano: 23-02-2017 19:24

• Najprawdopodobniej w czasie następnego posiedzenia Sejmu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego.
• Choć komisje przyjęły sprawozdanie ze swoich prac we wtorek (21 lutego), projekt nie został ujęty w porządku trwającego posiedzenia.

Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych samorządy konurbacji katowickiej postulują od lat. Prace nad rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego Sejm rozpoczął 10 lutego br., kierując go do komisji.

We wtorek połączone sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnego szczegółowo rozpatrzyły projekt (wprowadzając do niego m.in. poprawkę umożliwiającą utworzenie metropolii w woj. śląskim od 1 lipca br.). Zgodnie z intencją członków komisji miałoby to dać marszałkowi Sejmu podstawę do wyrażenia zgody na przeprowadzenie drugiego czytania projektu jeszcze na posiedzeniu, które rozpoczęło się w środę.

Jak jednak poinformował w czwartek poseł sprawozdawca Jerzy Polaczek (PiS), na posiedzeniu Konwentu Seniorów, taka decyzja nie zapadła.

"Jak rozumiem, pan marszałek (Sejmu) w trybie regulaminowym, po terminie siedmiu dni od przedłożenia sprawozdania, skieruje projekt do dalszych prac. Czekamy na decyzję marszałka. Jest gotowe sprawozdanie i w mojej ocenie naturalną konsekwencją przyjęcia tego sprawozdania przez połączone komisje będzie procedowanie projektu na następnym posiedzeniu Sejmu" - powiedział Polaczek.

"Sejm ma tutaj pełne możliwości przeprocedowania tego (projektu) i przegłosowania na następnym posiedzeniu" - ocenił poseł sprawozdawca.

Przygotowany przez MSWiA projekt dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawiera ona szereg wad.

Obecna ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami, metropolia miała powstać w woj. śląskim 1 stycznia 2017 r. Przedstawiciele rządu deklarują wolę, aby metropolia w regionie powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

Więcej tutaj. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020