Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Trybunał Konstytucyjny wydał dwa oświadczenia ws. materiałów prasowych

Autor: PAP/KDS
Dodano: 13-08-2017 21:47

Trybunał Konstytucyjny wydał dwa komunikaty, które odnoszą się do materiałów prasowych. W pieszym z nich chodzi o publiczne wypowiedzi sędziego TK w stanie spoczynku Stanisława Biernata, które zawierają nieuprawnione sugestie i interpretacje. W drugiej mówi o zapowiadanej na stronie internetowej newsweek.pl publikacji materiału, który ma zawierać nieprawdziwe informacje i nieuprawnione interpretacje.


"Trybunał Konstytucyjny z przykrością odnotowuje kolejną publiczną wypowiedź sędziego TK w stanie spoczynku Stanisława Biernata zawierającą nieuprawnione sugestie i interpretacje. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny przypomina, że współdziałanie i komunikowanie się konstytucyjnych organów władzy stanowi jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa, co exlpicite wynika z preambuły Konstytucji RP" - napisano w oświadczeniu, który odnosi się do wywiadu udzielonego przez Biernata Onet.pl.

W wywiadzie, który w całości ukaże się na portalu w poniedziałek, Biernat powiedział m.in, że sędziowie wybrani przez PiS utrzymują regularne kontakty z obozem władzy.

Drugi materiał prasowy, do którego w specjalnym komunikacie odniósł się TK dotyczy zapowiadanego na stronie newsweek.pl artykułu "Tajna wizyta sędziów Trybunału Konstytucyjnego w siedzibie PiS" redaktorów Michała Krzymowskiego i Wojciecha Cieśli. Jak podkreśla TK, zawiera on nieprawdziwe informacje i jest próbą zdyskredytowania TK. Materiał w całości ma się ukazać w najnowszym wydaniu "Newsweeka".

Jak napisali dziennikarze tygodnika, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i Mariusz Muszyński w 2016 r. gościli w głównej siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej. W tym czasie Trybunałem kierował jeszcze Andrzej Rzepliński, ale Przyłębska była już dopuszczona do orzekania. Według autorów publikacji "sędziowie TK nie tylko gościli w biurze partii rządzącej, ale też przyjmowali jej polityków w gmachu swojego urzędu". 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020